Kvůli novostavbě Domu služeb musel být v sedmdesátých letech minulého století zbourán celý blok obytných domů, obchodů, domků i zahrad ohraničený náměstím a ulicemi Vodárenskou a 28. října. Zní to jako z filmů pro pamětníky, ale stavbě teddy musel ustoupit i mělnický hotel Modrá hvězda.

Dům služeb má za sebou slavné časy. Skutečně velkou událostí bylo 20. ledna 1981 otevření tehdy nadmíru moderních prodejen v polovině Domu služeb, která byla postavena jako první. Při pohledu z náměstí jde o krychli napravo.

„Z ulice 28. října byl vchod do samoobslužné prodejny potravin, v prvním patře byly otevřeny prodejny domácích potřeb a elektra. Zájem veřejnosti byl značný, protože se očekávalo, že bude k dostání nedostatkové zboží a v prodejně potravin jinak nedostupné lahůdky,“ vzpomínal před časem Mělničan Karel Lojka, který byl tehdy na místě a vše fotil.

Druhá polovina Domu služeb byla postavena o pár let později, po demolici původních staveb, ke které došlo v roce 1983.

Zlaté časy začaly ztrácet svůj lesk

V devadesátých letech se postupně začalo ukazovat, že zlaté časy Domu služeb pomíjejí. V krámcích se stále měnili nájemci a později řada z nich, zejména v patře, zůstávala prázdná.

V současné době jsou v krychli napravo stále obchody, v levé, která patří městu, sídlí knihovna. V jejím původním působišti ve vile Karola má nyní zázemí základní umělecká škola.

Druhá část Domu služeb a Amerika mají soukromého majitele. S ním nyní město jedná o možné budoucí revitalizaci náměstí Karla IV. V letošní videonahrávce pro Deník zmínil mělnický radní Tomáš Trejbal i variantu bourání trojice pomníků socialistické architektury v historickém centru města, zatím je to ale zřejmě hudbou budoucnosti.