Na změnu čekají návštěvníci mělnického centra už několik desítek let. Dva obchodní domy a budova takzvané Ameriky, postavené v době socialismu, jsou podle většiny názorů ohavné a do historické části města se nehodí.

Pro město nebylo nikdy snadné dospět ke změně jejich vzhledu. Část Ameriky, přezdívané také VVS nebo Teherán, a jeden z obchodních domů totiž městu nepatří.

Část Ameriky, kde nyní sídlí banka, byla v minulosti prodána zahraničním majitelům, kteří ji před časem prodali firmě Property Mall, majiteli jednoho z obchodních domu, kde kdysi bývala prodejna Albert. Ovšem pozemek pod její částí Ameriky je v majetku města, které vlastní zbytek rozsáhlé nemovitosti a také celý obchodní dům, kde nyní sídlí městská knihovna, včetně pozemku.

Co všechno by padlo k zemi? 

Naštěstí město s firmou navázaly spolupráci a Property Mall nechala po dohodě vypracovat studii nové podoby náměstí Karla IV. A právě tu na pondělním zasedání zastupitelstva představil starosta města Tomáš Martinec (ODS). „Studie má nastartovat proces revitalizace druhého městského náměstí, kterou dlouho očekávají občané a v minulosti o ni usilovala i předchozí zastupitelstva," uvedl Martinec.

Záměr, jehož celkové náklady by se blížily ke dvěma miliardám, zahrnuje demolice staveb z konce 20. století s plochou střechou, především Všeobecného vzdělávacího střediska na severu, tedy Ameriky, i Domu služeb a Obchodního středisko na východní straně náměstí.

Ze středu náměstí by zmizelo parkoviště, které zabírá většinu plochy. „Místo aut by mohlo vzniknout veřejné prostranství. Stání pro automobily by vyřešil parkovací dům, který je také do projektu zakomponován," podotkl starosta.

Studie řeší i nové sídlo knihovny. Knihovna, která se nyní nachází ve společném objektu například s květinářstvím nebo půjčovnou společenských oděvů, by měla stát samostatně.

Daniel Šritr z firmy Property Mall uvedl, že studie vychází z požadavků a potřeb města i občanů. „Je nezávazná, ale relevantní a považujeme ji za začátek diskuse, jak na náměstí zajistit pohodlné bydlení a prostory pro městskou knihovnu i podnikání. Jsme si vědomi toho, že napravit škody z minulosti můžeme jedině společně s městem. Diskuse v následujících měsících s veřejností přinese určitě další podněty, jež do ní budou zahrnuty,“ upřesnil Šritr.

Vzácná shoda mezi zastupiteli

Ačkoli to není v Mělníku zvykem, na nové podobě dolního náměstí se shodlo téměř celé zastupitelstvo. „Podporuji další kroky, které budou následovat. Všechny mělnické strany měly ve svém volebním programu předělání dolního náměstí. Rád bych, abychom dali dynamiku celému procesu a udělali maximum pro to, abychom se konečně posunuli dál,“ řekl například Ivan Nový za opoziční Mělničany.

Náměstí Karla IV. podle studie v číslech 


plocha řešeného území 19 500 m2
hrubá podlažní plocha 48 525 m2
objem staveb 155 000 m2
počet nadzemních podlaží 3
počet podzemních podlaží 1
kapacita parkování 660 v garážích plus 100 v ulicích na povrchu
odhadované náklady cca 2 miliardy korun