Vzpomínkové dny započaly v úterý 7. května pietním uctěním památky obětí války u památníků v centru města a pokračovaly ve čtvrtek 9. května Memoriálem Augustina Rebce, což je atletický trojboj, který se uskutečnil na hřišti Tělovýchovné jednoty Sokol Mělník. V neděli patřilo náměstí Míru od dopoledních hodin výstavě vojenské techniky. Mimo jiné byl k vidění i tank Rudé Armády T-34.

Vojenská technika a vojáci v dobových kostýmech lákali všechny návštěvníky, velké i malé, i přes nepříznivé počasí.

Ve 13 hodin zahájil vzpomínkovou akci proslovem starosta města Mělníka Ctirad Mikeš, který připomenul hrůzy války a její nesčetné oběti. Od konce války letos uplynulo sedmdesát čtyři let a pamětníků stále ubývá, důležité však je nezapomenout.

Po úvodním slově starosty jako každoročně následovala okružní jízda vojenských vozidel městem. Účastníci akce na náměstí si mohli zpříjemnit den hudební produkcí skupiny Veranda, která hrála na pódiu. Řada návštěvníků čekala na přelet německého průzkumného letounu, který je již tradičně součástí tohoto programu. Na závěr byly připraveny ukázky bojových operací Osvobození 1945.

Cyklus vzpomínkových akcí pořádá každoročně město Mělník, Český svaz bojovníků za svobodu Mělník, místní Jednota české obce legionářské a Spolek přátel vojenské historie SEVER 2013.

Marta Dušková