Rok 2024 přinesl obyvatelům mělnického regionu zdražení vodného a stočného. Podle ředitele Vodáren Kladno Mělník Josefa Živnůstka bylo navýšení částky nevyhnutelným krokem. "Naše společnost je povinna podle zákona o vodovodech a kanalizacích zajistit jejich plynulé a bezpečné provozování a vytvářet rezervu finančních prostředků na jejich obnovu. A právě proto jsme pro rok 2024 stanovili cenu vodného a stočného tak, abychom byli schopni vytvořit dostatek prostředků zejména pro obnovu a opravy naší infrastruktury," uvedl Živnůstek důvod zdražení o jednu čtvrtinu.

Pro majitelé bazénu se značně prodraží jeho napouštění. "Letos jsem musel bazén celý vypustit, vyčistit a napustit znovu. Bylo to nejdražší napouštění bazénu v mém životě," uvedl Adam Lasník z Mělníka, který vlastní bazén o velikosti 28 kubíků. Způsob údržby vody v jeho bazénu funguje na bázi chlorátoru: "To je další položka. Pokud budu počítat, veškerou chemii a elektřinu, zaplatím tak 10 tisíc za rok navíc," upřesnil.

"Za napuštění 13kubíkového bazénu jsme letos dali 2275 korun. Oproti loňsku to je o 700 více. Před třemi lety stejný bazén stál 1000 korun," srovnává Barbora Černá. Provoz jejího bazénu vyjde na 1500 korun za sezonu. "Děláme vše pokus omyl. Nepoužíváme žádné měřiče a srovnávače ph," doplnila Černá, která se svou rodinou bydlí v Užicích.

Značně ušetřit se dá v případě, že lidé napouští bazén vodou ze studny. Takové napouštění nestojí nic. "Rodiče mají bazén, který napustí vodou ze studni. Na čištění používají jen chlorové tablety. Když se voda začne kazit, zalejí s ní zahradu a napustí novou," uvedla Dana Mourková ze Spomyšle.

Ulehčit své peněžence lze pomocí změny systému údržby. Hodně lidí si oblíbilo takzvaný solinátor, tedy systém fungující na bázi soli, kdy není nutný chlór. Jedná se také o zdravější metodu údržby. "Dřív jsme museli kupovat nejrůznější chemii, papírky na měření ph a další. Teď koupíme 100 kilogramů speciální soli, která vydrží na jednu sezónu, a víc neřeším," uvedla Klára Kejmarová, jejíž bazén je velký 45 kubíků. V zimě ho majitelka nevypouští, pouze upustí.

Kolik celkem vychází údržba bazénu? Průměrně velký bazén je zhruba 30 metrů krychlový velký. Napustit ho vyjde na sezónu 5000 korun. Údržba včetně elektřiny a chemie stojí dalších 5000 korun na sezonu. Na odhadem tři měsíce, kdy je v České republice hlavní sezona koupališť, vyjde provoz bazénu celkem na 10 tisíc korun.