Nasvícené památky často přitahují pozornost turistů. Ani Mělník nezaostává a do nasvícení svého kulturního dědictví investuje ročně přibližně padesát tisíc korun. I po setmění si tak mohou lidé prohlédnout chrám svatých Petra a Pavla, zámek, Pražskou věž, starou školu nebo vilu Carola, v níž sídlí městská knihovna.

„Světla, která osvětlují památky, se zapínají zároveň s veřejným osvětlením,“ vysvětlil ředitel mělnických technických služeb Oldřich Schindler. „Celé nasvícení funguje na čidlo, takže když se začne stmívat, světla se automaticky rozsvítí sama,“ dodal. Každá památka je nasvícena několika světly najednou, například na mělnický zámek jich míří sedmnáct.

O tom, které historické monumenty budou moci lidé vidět i po setmění, paradoxně nerozhodují památkáři, ale radní města. Poslední slovo má samozřejmě i zastupitelstvo, které rok co rok schvaluje finanční rozpočet. „Památkáři mohou objekt pouze doporučit,“ upřesnil místostarosta Zdeněk Koudelka.

Spolupráce radních s památkáři ale zatím nefunguje tak, jak by měla. „Nás památkáře v tomto bohužel zatím nikdo nekontaktoval, přestože bychom se rádi na výběru objektů spolupodíleli,“ sdělil referent památkové péče Jiří Dohnal.

Někteří místní lidé však nasvícení památek odsuzují. „Podle mě jsou to jen zbytečně vyhozené peníze,“ řekl Miroslav Hodoval z Mělníka. Památkář Dohnal však s tímto názorem nesouhlasí. „Město má úžasné panorama a nevyužít jeho atmosféry i v nočních hodinách by byla velká chyba, jsme tím výjimeční, a proto je správné, že to dáváme na odiv,“ vysvětlil.

Gabriela Boková