Na dvě stě padesát hub různých velikostí, barev a vůní lákalo v pátek a v sobotu nadšené houbaře do mělnického regionálního muzea. Právě tam totiž členové mělnického mykologického kroužku společně s muzejníky přichystali další díl oblíbené výstavy hub, kterou doplnily skvostné jiřiny pěstitelky Jany Čermákové.

Podle mykologa Jiřího Baiera je výstava pokaždé koncipována tak, aby především děti viděly a poznaly nejběžnější houby, s nimiž se mohou setkat v lese. „Vedle jedlých hub se snažíme vystavovat hlavně ty jedovaté, aby výstava měla opravdu výchovný efekt," konstatoval Baier a dodal, že nejdůležitější je poznat muchomůrku zelenou, která je silně jedovatá. „Jen polovina plodnice stačí na to, aby člověk po jejím požití zemřel," poznamenal Baier.

Uškodit prý ale mohou i houby, které jsou běžně k vidění v košících houbařů. Podle Jiřího Baiera jde o hřib žlutomasý, který je mezi houbaři známý jako babka. „Pakliže je tahle houba rozpukaná, v puklinách narůžovělá a začíná plesnivět, je napadena parazitickým nedohubem, který kolonizuje celou plodnici a vytváří mykotoxiny. U lidí, kteří napadenou babku zkonzumují, může nedohub vyvolat iniciaci rakoviny," vysvětlil mykolog a varoval, 
že starší, rozpukané a naplesnivělé babky by proto houbaři neměli v žádném případě sbírat. Ostatní jedlé houby 
prý nebezpečný nedohub nenapadá.

Mezi oblíbené houby Jiřího Baiera patří hvězdovky, kterých je kolem padesáti druhů. „K jídlu nejsou, takže je nikdo nevysbírá. A hlavně je většina lidí ani nenajde, protože se vyvíjejí v podzemí," dodal mykolog, mezi jehož nejoblíbenější pokrmy z hub patří jihočeská bramboračka, kterou připravuje z asi dvaceti druhů sušených hub, a kulajda. „To není polévka, ale božský pokrm," řekl s úsměvem.

Exponáty na výstavu z lesa do muzea přineslo kolem čtyřiceti houbařů. Jedním z nich byl i člen mykologického kroužku a známý mělnický běžec Jiří Plecháček. Výstavu doplnil o velké bedly a několik druhů holubinek. „Spojuji běhání a houbaření. Když vím o nějaké houbě, která je třeba tři kilometry od chalupy, nechám ji tam a zaběhnu si pro ni krátce před výstavou, aby byla čerstvá," popisoval nad košíkem plným hub Jiří Plecháček.

K výstavě hub už tradičně patří také výprava muzejníků do lesa, kde se snaží objevit co nejvíce druhů hub, jimiž rozšíří výstavní nabídku.

Součástí výstavy byla i její interaktivní část. Ta upoutala na tři stovky mělnických školáků, kteří se v pátek v muzeu vystřídali. A v sobotu se do interaktivního houbaření zapojily také ostatní děti.

„Děti po absolvování procházky po výstavě s mykology určovaly osm druhů hub. Nejlepší malý houbař dostane odměnu," přiblížila muzejní pedagožka Jitka Králová. Vedle poznávačky děti zaujaly skládačky, nástěnné pexeso, omalovánky nebo slovní hrátky 
s houbami.

Školáci z mělnických základních škol Jindřicha Matiegky a Jungmannovy sady, kteří muzeum navštívili, jsou zapojení do enviromentálního projektu, jehož garantem je právě muzeum. „Akce v muzeu jsou pro naše žáky velmi poučné. Letos budeme se třeťáky probírat houby, takže jsme výstavu využili jako takovou přípravu na výuku," pochválila výstavu učitelka třídy 3.A z mělnické základní školy v Jungmannových sadech Andrea Doležalová.