Jak potvrdil lékařský ředitel Nemocnice Mělník Radek Havlas, zařízení nemá s dodržováním zavedených opatření žádné problémy. „Výjimkou jsou návštěvy na odděleních nemocnice, kde veřejnost požaduje stále intenzivněji přechod k běžnému režimu,“ připomněl ředitel s tím, že uvnitř budovy musí lidé nosit roušky, pro venkovní prostory to ale neplatí. Dalším omezením je měření teploty a vyplnění dotazníku přímo v ambulancích, což by ale mělo zabrat jen pár minut. Pacienti by měli také v čekárnách stále dodržovat odstupy podle instrukcí personálu.
Lidé sice nařízení respektují, došlo ale k výrazné změně v jejich přístupu. „Pacienti navštěvují zdravotnické zařízení pouze v nejnutnějších případech a odkládají preventivní vyšetření. Návrat k běžnému standardu chování bude pravděpodobně velmi pozvolný,“ poznamenal Radek Havlas.
Podle něho jsou obavy z nákazy koronavirem, zejména u pacientů starších ročníků, poměrně značné. „Tímto apelujeme na všechny pacienty z regionu, aby se neobávali navštěvovat zdravotnická zařízení za účelem zdravotní a preventivní péče,“ doplnil ředitel.
Na případnou druhou vlnu je nemocnice připravena
Mělnická nemocnice raději počítá s možnou druhou vlnou epidemie a je na ni připravena. „Vytváříme si zásoby ochranných pracovních pomůcek a desinfekce,“ potvrdil Havlas.
Maximální úsilí v tomto ohledu vyvíjí také Nemocnice Neratovice. Podle slov tamního lékařského ředitele Michala Scheinosta získal personál díky péči o nakažené pacienty v období pandemie zkušenosti, s nimiž může nemoci v případě druhé vlny lépe čelit.
„Prověřili jsme si, že máme tým zdravotníků, který je schopen výborně obstát i ve výzvách, jako je tato pandemie. Pro vedení nemocnice je to velmi uklidňující,“ uvedl ředitel, podle kterého se neratovické zdravotnické zařízení s obavami pacientů z nákazy koronavirem nesetkává. „Doba, kdy se klienti báli přijít i k ambulantnímu vyšetření, naštěstí pominula,“ řekl Scheinost.
Přetrvávající opatření podle něho pacienti chápou a respektují je. „Pokud dojde kvůli opatřením k rozladění pacienta, vysvětlíme důvod opatření a důsledky jejich nedodržení. Pak už většinou není problém,“ vysvětlil ředitel.
Dodržování nařízení ovšem podle něho kladou velké nároky na personál. „Situace je velmi obtížná i pro rodiny našich klientů, zejména vážně nemocných pacientů na intenzivních lůžkách následné péče, u kterých je psychika velmi důležitá pro rehabilitačně-léčebný proces,“ poznamenal Michal Scheinost, podle kterého nejsou přetrvávající přísná opatření pro veřejnost, která navštěvuje pacienty, komfortní.
Neratovická nemocnice navíc zaznamenala velkou změnu kvůli přechodnému uzavření oddělení multioborové jednotky intenzivní péče (MOJIP) z důvodu chybějícího personálu, který zůstal doma, aby mohl ošetřovat členy rodiny. „Očekáváme však brzké otevření. Absence monitorovacích lůžek klade větší nároky na práci ostatních segmentů lékařské péče,“ dodal lékařský ředitel.
Jiří Štraub