Svého hlasitého oponenta nařkl středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD) z „debility“. Omlouvat se názorovému odpůrci ala nehodlá. Naopak trvá na tom, že dané slovo bylo použito výstižně – i když nikoli ve smyslu odborného lékařského termínu – a navíc vtipně. A tak lze očekávat, že dostane příležitost, aby své argumenty vysvětlil i soudu.
Spor se týká domů v centru Prahy
Co má Rath společného s lékařským prostředím, je obecně známo. Je vystudovaným doktorem, dokonce býval ministrem zdravotnictví. Jak se ale dostal k debatám o budoucnosti muzea moderního malířství a sochařství? Po léta připravovaný záměr rozšířit činnost Českého muzea výtvarných umění o kutnohorské aktivity je nyní spojován s působením nového vedení Středočeského kraje v čele právě s hejtmanem Rathem. Kraj je totiž zřizovatelem muzea (původně vzniklého proměnou někdejší Středočeské galerie). A Rathově administrativě, která vyměnila ředitele muzea, odpůrci vytýkají, že ve skutečnosti chce muzeum z centra Prahy vystrnadit a jeho objekty uvolnit pro aktivity – včetně komerčních – jiné krajské organizace, Středočeské turistické a informační společnosti.
Do diskuse o záležitostech kultury se tak míchají vlivy politiky. Nově se ovšem začíná vést i debata zcela jiná – a to o politické kultuře. A to právě kvůli příkrým výrazům, jež se v hádání o Prahu a Kutnou Horu objevily.
Politik by měl být lidem příkladem
„Minulý týden jsem se zúčastnil veřejného zasedání krajského zastupitelstva. Snažil jsem se tam kritizovat unáhlené rozhodnutí, kterému nepředcházela serióznější diskuse. Když jsem odcházel, doktor Rath mě vyprovodil slovy, že jediné, co mě omlouvá, je vrozená nebo získaná debilita,“ stěžuje si akademický malíř z Příbrami Ivan Bukovský. „Jsem velkorysý člověk, ale i přiměřeně ješitný. A proto se domnívám, že termín debilita, který doktor Rath použil, není odpovídajícím popisem charakteru mé osobnosti,“ zdůraznil Bukovský s tím, že zvažuje podání žaloby. „Možná bych se neměl zabývat člověkem, který je pod mou úroveň – ale doktor Rath je veřejně činnou osobou a měl by jednat tak, aby jeho chování bylo vzorem pro ostatní,“ argumentoval malíř. Prohlásil to rovněž veřejně, a to na tiskové konferenci, kde nově pověřený ředitel Českého muzea výtvarných umění Jan Třeštík sliboval představit změny, které tuto instituci čekají.
Hejtman: Bránil jsem se urážkám
Hejtman ale rozhodně nemá pocit, že by se měl cítit provinile. „Pan Bukovský si začal,“ vysvětlil Rath Deníku. „Myslí si, že druhé může urážet a napadat – a oni jsou povinni nechat si to líbit,“ doplnil bojovně. „Na jednání zastupitelů pan Bukovský řekl, že jsem jako hejtman infantilní. A tak jsem ho na konci upozornil, že jsem známý sprosťák – ovšem pokud já trpím vrozenou infantilitou, tak on trpí vrozenou nebo získanou debilitou. Byl to vtip a nadsázka vycházející z projevu pana Bukovského. A smálo se tomu celé zastupitelstvo. Včetně skoro všech zastupitelů za ODS,“ pochlubil se Rath, že se mu podařilo rozchechtat i opozici.
„Nebylo to vtipné – jen hloupé. A za hlouposti se platí,“ oponuje Bukovský. Trvá na tom, že hejtman svým výrokem opravdu hodně přestřelil. Rath se však kát nehodlá. „Jestli ten člověk nemá špetku smyslu pro humor a myslí si, že může ostatní urážet – a jeho projev byla jen snůška urážek – a že jeho se nikdo nemůže stejným způsobem dotknout a oplatit mu stejnou mincí, tak je mi ho fakt líto – a ať si klidně žaluje,“ pokrčil hejtman rameny. Trvá na tom, že malíř Bukovský si po svém projevu k zastupitelům nic jiného nezasloužil. „Byl trapný – a navíc ještě hulvátský“ uzavřel Rath.
Pro ostré slovo nejde Rath daleko
Nynější středočeský hejtman je známý jako muž kontroverzních výroků. Kritice kvůli nim čelil už mnohokrát. Naposledy vyvolal vlnu emocí nedávno, když v souvislosti s hledáním východisek z hospodářské krize připomněl opatření Adolfa Hitlera. Neznámé pro Ratha není ani soudní projednávání jeho výroků; svého času byly mediálně hojně sledovány jeho pře s někdejším hejtmanem Petrem Bendlem (ODS) kvůli tvrzením o údajné m tunelování středočeských nemocnic. Tehdy se také ukázalo, že svěřit věc soudu je značně zdlouhavé. Zcela jiný přístup zvolil v roce 2006 Miroslav Macek z ODS. Ten v roce 2006 ubalil tehdejšímu ministru Rathovi pořádný záhlavec před televizními kamerami a sálem s tisícovkou shromážděných zubařů, aby „hájil čest své ženy“, na jejíž adresu Rath prohlásil, že si ji Macek vzal pro peníze. Před měsícem tuto kauzu definitivně uzavřel Vrchní soud v Praze, který Mackovi nařídil omluvu a vyplacení stotisícového odškodnění. Už dříve také dostal od radnice Prahy 2 třítisícovou pokutu za přestupek.