Stovka rozhořčených obyvatel příměstské části Mlékojedy přišla nedávno vyjádřit svůj protest proti zamýšlené stavbě silničního mostu přes Labe.
Na setkání, které v hasičské zbrojnici uspořádal mlékojedský osadní výbor, přišli neratovický místostarosta František Morava, vedoucí stavebního odboru Bohumil Koníček a radní Jiří Juda.

Shromáždění občané se shodli: most ano, je potřebný, ale nechceme ho blízko mostu železničního, protože navazující komunikace by vedla centrem obce a přivedla by do ní těžkou dopravu. „Ať ho postaví blízko Spolany nebo na opačném konci Mlékojed,” požadovali lidé.

Bohumil Koníček shromážděné upozornil, že most je součástí krajského územního plánu. „Zatím ale není nic rozhodnuto, až se bude zpracovávat studie vlivu stavby na životní prostředí, bude na radnici veřejné projednání a tam se můžete vyjádřit,” řekl lidem.

František Morava vysvětloval klady, které by most přinesl. „Mohla by k vám jezdit městská hromadná doprava, vozy záchranářů by už nemusely objíždět patnáct kilometrů přes Kostelec a rychleji by se do obce dostali i policisté, kteří by mohli snadněji zasahovat proti vandalům, na které si stěžujete,” vypočítal místostarosta.

Jiří Juda občany upozornil, že realizace stavby není vůbec jistá. „Město čtyři sta milionů koru nemá a mít nebude. Když se podíváme na ekonomickou situaci ve světě, tak si troufám říci, že naši generaci z mostu hlava bolet nebude,” řekl závěrem radní.
O stavbě mostu se mluví už desítky let. Vzdušnou čarou je to do Neratovic jen několik set metrů, autem se tam ale lidé dostanou pouze asi patnáctikilometrovou objížďkou.

PAVEL SCHEBESTA