V mělnické nemocnici bude od 3. listopadu zprovozněn babybox. Bude to už devětadvacáté zařízení v České republice, které má pomoci matkám v těžké životní situaci. Potvrdil to Ludvík Hess, zakladatel a propagátor babyboxů u nás, jehož cílem a přáním je zabránit nálezům tělíček mrtvých novorozenců.

Schránka zachraňující životy dětí bude umístěna u hlavního vchodu nemocnice v Mělníku. „Snažíme se umístit babyboxy tak, aby ženy nemusely vcházet do areálů nemocnic. Mohlo by je to odradit,“ vysvětlil Ludvík Hess.

Signál pro personál
Schránka bude připojena na světelný či zvukový signál, který budou sledovat zaměstnanci novorozeneckého oddělení. Při jejich aktivaci schránku zkontrolují, a pokud zjistí, že je v ní odložené dítě, zajistí mu nutnou zdravotní péči. Nemocnice se postará také o dezinfekci a čištění babyboxu. Zajistit musí i přijatelnou teplotu a neustálou cirkulaci vzduchu.

Anonymní porod
Primářka dětského oddělení nemocnice v Mělníku Karla Uhrová řekla, že rodičky, které se z různých důvodů nemohou o dítě starat, mají i jiné možnosti, jak dítě předat do další péče. „V současné době se mohou dítěte vzdát a po porodu odejít bez obav z pronásledování,“ uvedla Uhrová. „Takových případů máme jen několik ročně,“ dodala primářka.

Regionální dárci
K pořízení schránky přispějí peníze regionálních dárců. „V současné době ještě jednám s jedním bankovním ústavem,“ doplnil Hess.

Novinka
Informace o zřízení babyboxu v Mělníku je pro většinu lidí zatím novinkou. Často o tom nevědí ani samotní lékaři či setry. „Nic konkrétního o tom nevíme, i když nějaké informace jsme už zachytili v médiích,“ shodují se.

Redaktoři Deníku se obrátili také na ředitele nemocnice v Mělníku Tomáše Jedličku, ten byl ale právě na dovolené.

Zachráněné děti
Účelnost schránek potvrzují čísla udávající počet zachráněných dětí. Čtyři roky od zřízení prvního babyboxu v Česku do nich zoufalé matky odložily třiadvacet dětí.

Naposledy zazněl signál z babyboxu v brněnské nemocnici Milosrdných bratří 31. července. Malý Jakub vážil téměř tři kila a měřil 49 centimetrů. Bylo to už čtvrté novorozeně odložené do tamní schránky.
Lucinka, kterou rodiče odložili 27. července do babyboxu v Ústí nad Orlicí, byla už o čtyři dny později předána do péče nových rodičů.

Podle policejní statistiky nebyl na Mělnicku déle než dvacet let zaznamenán jediný případ,kdy by policisté vyšetřovali vraždu novorozeněte.

Dárci, kteří by chtěli přispět na zřízení babyboxu v Mělníku, mohou kontaktovat Ludvíka Hesse na adrese info@babybox.cz.

GABRIELA BENEŠOVÁ, PETRA ŠPITÁLSKÁ