Práce v obci ji ale pořád baví. „Někdy na sobě pozoruji začínající syndrom vyhoření. Ale dovolená, spánek anebo také jen víkend to spraví. Za to vděčím i své rodině, ve které mám velkou oporu,“ uvědomuje si starostka.

V letošním roce v Obříství zahájili výstavbu kulturního centra na návsi, kde bude umístěna knihovna a společenský sál se zázemím pro různé společenské akce. „Chtěla bych dotáhnout právě dostavbu tohoto objektu a moc bych si přála, aby bylo zcela využíváno pro své účely a sloužilo široké veřejnosti. Zároveň bych si moc přála, aby vešla v život studie, která řeší neutěšený stav návesních prostor. Ta bude občanům představena ke konci letošního roku,“ dodává Jitka Zimová.

Dvanáct let se ve funkci starosty drží například kralupský starosta Petr Holeček nebo Martin Mach ze Mšena. Na rozdíl od Petra Holečka, který už o post starosty usilovat nebude, Martin Mach by se opětovnému zvolení nebránil. „Kandiduji do městského zastupitelstva, ale o post starosty usilovat nebudu,“ potvrdil Petr Holeček, úřadující starosta Kralup nad Vltavou.

„Do zastupitelstva kandiduji, ale o kandidatuře na starostu se rozhodnu podle toho, jakou nám voliči vyberou sestavu,“ říká mšenský starosta Martin Mach.

Potřetí budou kandidovat a tedy osm let ve funkci starosty jsou například Ctirad Mikeš v Mělníku, Martin Prislupski v Býkvi, Jaroslav Peleška v Malém Újezdě nebo Patrik Rollo v Lužci nad Vltavou.

Ctirad Mikeš už sice znovu kandidovat nechtěl, ale podpora některých občanů, jaké se mu dostává ho přiměla, aby se pokusil o obhajobu hlavy mělnické radnice. „Byl jsem přesvědčen, že dvě volební období jsou dostačující pro to, abych jako starosta realizoval převážnou část programu svého hnutí,“ přiznává Mikeš.

„Tentokrát kandiduji do zastupitelstva za Sdružení nezávislých kandidátů. Zda bude ze mě starosta či nikoli záleží na dohodě s ostatními kandidáty. Kolikrát si říkám, zda není lepší dělat cokoli jiného než toto, kdy musíte být v pohotovosti a řešit problémy 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.,“ říká lužecký starosta Patrik Rollo.

Jejich důvody, proč zrovna oni se stali před tolika letech starosty svých obcí se různí. Někde vznikla patová situace, jiní chtěli změnit myšlení a poměry ve společnosti. Na jednom se ovšem shodují. Pro své občany a své město nebo vesnici, chtějí jen to nejlepší.

„Do komunální politiky jsem vstoupil po revoluci, kdy jsem byl mladý a myslel jsem si, že kdo chce, aby se změnilo myšlení, poměry ve společnosti, ale i tvář města, měl by se osobně angažovat a ne jen na změnu čekat. Nemyslel jsem si však vůbec, že v politice tak dlouho vydržím a že se stane i mým povoláním,“ vzpomíná na své politické začátky kralupský starosta Petr Holeček.

Podle starosty Mělníka Ctirada Mikeše musí mít starosta především pevné nervy a umět rozhodovat v krizových situacích. To sám dokázal při povodních v roce 2013, kdy mnoha mělničanům svým rizikovým rozhodnutím zachránil domovy. Dostal příkaz, že musí nechat zatopit město, aby se hráz neprotrhla. Neuposlechl. „Komunální politika je oblast, v níž se mohu aktivně podílet na rozvoji města. Tady člověk sklízí plody své práce a je většinou je za ně, jak se říká, po zásluze potrestán. Celoživotně získané zkušenosti mě naučily řešit věci s rozvahou a ústrky a lži si nebrat osobně,“ říká Mikeš.

Jaroslav Peleška v Malém Újezdě dokonce kandidaturu dvakrát odmítl. „Za favorita voleb jsem rozhodně považován nebyl a na kandidátní listině jsem byl až téměř na úplném konci. Výhra pro nás všechny byla obrovským překvapením a my neměli připravené kandidáty do vedení obce. Bývalé zastupitelstvo mi jako nejmladšímu členu uskupení dalo důvěru,“ vzpomenul si na dobu před osmi lety Jaroslav Peleška.