První lezeckou stěnu na Mělnicku a třetí ve středních Čechách otevírají dnes ve Mšeně. Ambiciózní projekt tamní Tělovýchovné jednoty Sokol byl před časem konečně dokončen a dnes jej spatří první pozvaní hosté.

Mělnický deník měl jedinečnou možnost spatřit a hlavně vyzkoušet novou stěnu ještě před jejím oficiálním otevřením. Deset metrů vysoká stěna, šest set chytů a celková plocha kolem 180 metrů čtverečních. Kolos obepínající ze dvou stran jeviště mšenské sokolovny. „Lezte třeba touto trasou, je druhá nejlehčí,“ radil mi horolezec Jan Bloudek z Tělovýchovné jednoty Sokol Mšeno. Trasa vedoucí přibližně do osmi metrů není náročná, což prozrazují i některé chyty, které jsou ve tvaru roztomilých zvířátek. Jak jsem se později dozvěděl, zvládne ji údajně i nebojácné pětileté dítě, což mi zrovna moc sebedůvěry nedodalo.

Stěna je na první pohled rozdělena na dvě části. Jedna téměř rovná bez výraznějších převisů, na níž jsou především lehčí cesty. Druhá kombinuje rovnou stěnu s převisy, které výrazným způsobem zvyšují náročnost. Na své si tak přijdou jak naprostí začátečníci, tak zkušení horolezci hledající fyzicky náročné pasáže.

Nejdůležitější je zajištění
Jako na každé stěně je i na této mnoho jistících bodů, včetně koncových řetězů na vrcholu každého vytyčeného směru lezení. První leze zkušenější lezec, který provléká lano, na němž je jištěný, karabinami po cestě. Na vrcholu lano zajistí na koncový řetěz umístěný ve dvou bodech. Další, kdo bude trasu zdolávat, má tak lezení o to lehčí, že se nemusí starat o průběžné jištění.

Stejně jako u mnoha jiných sportů, musí i zde lezec naprosto věřit svému „parťákovi“, který ho ze země jistí. Když zdolá trasu, nechá se spustit. V případě pádu se tak nemusí ničeho bát. Existují i systémy, které umožňují lézt bez jištění druhou osobou, podle Jana Bloudka to ale není ideální řešení. „Tyto systémy nejsou zrovna bezpečné a ne vždy fungují přesně tak, jak by měly,“ podotkl Bloudek a vysvětlil tak, proč při stavbě mšenské stěny k podobnému řešení nepřistoupily.

Hodně horolezců, málo stěn
Podle předpokladů by měla být lezecká stěna ve Mšeně velmi vytížená zájemci z okolních měst a obcí. Jen ve větších městech na Mělnicku je 119 registrovaných horolezců, na Mladoboleslavsku ještě asi o šedesát více.

Zalézt si do výšek ale bude moci kdokoli z široké veřejnosti. Už zítra se v sokolovně uskuteční den otevřených dveří od 17 do 19 hodin, kdy si budou moci zájemci vyzkoušet stěnu zdarma. V následné otevírací době se počítá s 60 korunami na dvě hodiny.