Proč někdy přijdou miminka na svět před plánovaným termínem porodu?
Nahrává tomu doba. Posouvá se věk, kdy jsou ženy poprvé těhotné. Je to dáno i kvalitní prenatální péčí, přežívají děti, které by dříve neměly šanci. Za cenu toho, že se narodí dříve. Vliv na to mají i různé infekce matek.

Jaké nejčastější problémy trápí nedonošené děti kvůli nezralosti?
Mezi 32. a 34. týdnem se nejvíce bojíme poruchy dýchání, protože plíce mohou být nezralé. U nedonošených dětí je téměř vždy problém s krmením. Je spíše výjimka, když dítě začne od počátku dobře pít a prospívat. Mají také větší tendenci k žloutence, proto se musí zahájit fototerapie modrým světlem.
Určitě jsou ale nedozrálá miminka náchylnější k infekcím.
Pokud má dítě kombinaci rizikových faktorů pro infekci, tedy nedonošenost a k tomu je maminka nosička streptokoka či plodová voda byla zkalená nebo příliš včasně odteklá, tak dětem vyšetříme krev a neváháme včas nasadit antibiotika. Když má miminko infekci je v ohrožení života.

Zvládáte i technicky náročná vyšetření nebo musejí děti na kliniku?
Jsme schopni udělat například lumbální punkci nebo odběry arteriální krve, když je to potřeba. Indikace je však k tomu třeba jednou, dvakrát do roka. Občas také zavádíme centrální splavné katetry, které se používají, když je potřeba dlouhodobě udržet žilní vstup a nechceme miminka opakovaně píchat.

Proč jste museli miminkům dělat lumbální punkci?
Měli jsme podezření na zánět mozkových blan, který se také v jednom případě potvrdil. Používají se stejné nástroje jako u dospělého, jen jsou menší. I postup je také totožný. Vždy ale dbáme na dostatečnou sedaci a analgesii, bolest miminka výrazně stresuje. Nejlepším analgetikem pro novorozence je obyčejný cukr.

Takže i takhle vážně nemocné dítě zůstává v Mělníku?
Pokud nemá poruchu základních životních funkcí, která by vyžadovala umělou plicní ventilaci nebo oběhovou podporu, tak může zůstat tady.

Kolik dětí by tedy ještě před více než rokem muselo být přeloženo a díky JIPce mohly zůstat?
Narodilo se tu 54 dětí, která vážila méně, než 2500 gramů. Většina novorozeneckých oddělení, která nedisponují intenzivní péčí, si nechávají děti nad 2,5 kilogramu. Pod 2200 gramů tam většinou v drtivé většině děti neleží, protože lze předpokládat problémy s přijímáním stravy, žloutenkou. My jim tu specielní péči můžeme dopřát. Nejmenší miminko vážilo 1710 gramů.

Vryl se Vám do paměti nějaký případ?
Pamatuji si na holčičku, která vážila 1740 gramů, od narození měla kanylu, třetí den dostala manifestní sepsi (otravu krve). Hrozně rychle začala dýchat, srdíčko utíkalo, byla prošedlá, zastavovala se v dechu, měla známky sepse potvrzené laboratorně. Dostala antibiotika, z hemokultury jí vyšel stafylokok. Byla první, u které jsme zaváděli na oddělení poprvé splavný katetr. Odcházela krásná.

Prožívají předčasné porody rodiče jinak, než porody v termínu?
Jakmile se porod rozeběhne, nepřijde mi, že by to nějak v ten moment řešili. Porod je často i jednoduchý, vše je v pořádku. Uvědomí si to až potom, když nastanou problémy.

Jak hodnotíte uplynulý rok, co se podle Vás změnilo?
Určitě se zlepšila odezva lidí, což lze dobře vyhledat i dle příspěvků na internetu Během roku se významně vylepšil klientský přístup, chování personálu je podle mne vynikající. Rozeběhlo se laktační poradenství, kterému se věnuje staniční sestra neonatologie i staniční sestra z porodnice. Naši porodnici si více vybírají už i rodičky z Roudnicka a Prahy.

Myslíte si, že okresní porodnice rodiče láká?
Je pro ně poklad. U velkých porodnic mají maminky mnohdy pocit, že je to tam jako na běžícím pásu. U nás na ně máme čas, přístup je proto individuální. Porodnice je rodinná. Když je děťátko nemocné, tak jsme často schopni se o něj postarat a nemusíme jej hned překládat.

Narodil se v roce 1972. Na lékařské fakultě promoval v roce 1996, působil na dětském lůžkovém oddělení rakovnické nemocnice, na jednotce intenzivní a resuscitační péče dětské kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze a od léta roku 2010 je primářem novorozeneckého oddělení mělnické nemocnice. Je ženatý a má tři děti. Práce a rodina jsou i jeho koníčky, na další mu nezbývá čas.