„Pohlednice vydávané za socialismu byly námětově velice chudé. Střídalo se na nich jen několik motivů," říká sběratel pohlednic 
a mělnický patriot Martin Klihavec, který právě totalitní pohledy Mělníka považuje za nejméně kvalitní z celé své sbírky. A to především ty vydané v padesátých letech minulého století. „Bylo hodně omezené množství námětů na nekvalitním papíru a většina záběrů byla v rozích rozostřená," popisuje nadšený sběratel všeho, co má nějaký vztah k jeho milovanému Mělníku.

Naopak zlatá éra pohlednic se prý psala v letech 1896 až 1918. „Z té doby pocházejí nejkrásnější mělnické pohlednice tištěné technikou barevné litografie. V té době se vydávaly desítky pohlednic ročně."

Martin Klihavec má ve své sbírce více než dva tisíce pohlednic všech mělnických částí. Sbírat je přitom začal poměrně nedávno, před šestnácti lety. „Pohlednice mě zaujaly, když jsem byl na výstavě pohlednic, která se konala koncem roku 1997 ve vstupní hale mělnické radnice. Byly na nich zobrazené ulice a budovy, které dnes už nestojí nebo výrazně změnily svůj vzhled. To byl první impulz k tomu pokusit se sehnat podobné pohlednice," vzpomíná na začátky pohlednicové mánie mělnický sběratel.

Začátkem následujícího roku začal Martin Klihavec domů nosit své první úlovky. „Úplně nejdřív mě zajímalo, kolik různých pohlednic se v té době dalo koupit na Mělníku. Obešel jsem všechny trafiky, knihkupectví, papírnictví, kde jsem během jednoho dne pořídil asi čtyřicet různých pohlednic Mělníka. Většina z nich byla ze starých zásob vydaných před rokem 1989," pokračuje ve vyprávění Martin Klihavec a dodává, že pak začal objíždět antikvariáty v okolí. Nejvíce pohlednic ze své sbírky ovšem sehnal na specializovaných burzách. „Od té doby se ale ceny pohlednic asi tak zdesetinásobily. Jejich sbírání je tak v poslední době poměrně finančně náročným koníčkem."

V archivu Martina Klihavce se pohlednice jiných obcí na Mělnicku nenajdou. Jasně si zvolil směr a tím se řídí. „Dostal jsem jednou radu od zkušeného sběratele, který mi řekl, že je nejlepší mít ve vytváření sbírky nějakou specializaci. Proto jsem se zaměřil na současné území Mělníka včetně jeho částí, jako jsou Vehlovice, Chloumek, Mlazice, Pšovka, Blata, Rousovice."

Martin Klihavec se od ostatních sběratelů pohlednic v jednom liší. Většina z nich totiž pátrá po pohlednicích starších padesáti let.
„Já jsem se ale rozhodl, že budu sbírat i současné pohlednice Mělníka, protože i ty budou jednou padesátileté," říká s úsměvem sběratel, který je zároveň kronikářem města Mělníka.

Na pohlednicích Martina Klihavce nejvíce zajímá proměna města, která je na nich zachycená. Rád si prohlíží pohlednice, na nichž je dům nebo místo, které v Mělníku už nenajde. Sám dokonce vyráží do ulic s fotoaparátem a pokouší se stejné pohledy zachytit s odstupem několika desítek let.

A které pohlednice ze své sbírky si váží nejvíce? „Hodně si považuji pohlednici, na kterou se mi podepsal prezident Václav Havel, když v roce 1998 navštívil Mělník."

Letos uplynulo deset let od první výstavy pohlednic, kterou Martin Klihavec v Mělníku uspořádal. Od té doby má na svém kontě šestnáct výstav. Některé pořádal sám, na jiných se podílel s kolegou z branže. V posledních letech jsou jeho pohlednice často k vidění v mělnickém regionálním muzeu, kde doplňují tématicky zaměřené výstavy.