Místní chemička Spolana je podle údajů získaných z Integrovaného registru znečišťování největším znečišťovatelem životního prostředí v Česku za rok 2015. Vyplývá to ze žebříčku, který každoročně, letos už podvanácté, sestavuje ekologické sdružení Arnika.

Celkové množství karcinogenních, tedy rakovinotvorných látek, které do přírody vypouštějí podniky napříč republikou, se přitom




v meziročním srovnání snížilo.

Chemička Spolana, která se v žebříčku největších znečišťovatelů objevuje opakovaně, přitom podle mluvčího Mikuláše Dudy hodnoty emitovaných látek také neustále snižuje. „Veškeré emisní limity plníme, máme i platné integrované povolení na naši produkci," připomněl s tím, že továrna se snaží minimalizovat dopady své činnosti na životní prostředí. „V současné chvíli například investujeme řádově desítky milionů korun do nových zařízení, která omezí emise trichloretylenu. Emise rtuti pak pravidelně snižujeme od roku 2011," doplnil.

Chemička navíc počítá 
s úplným ukončením amalgámové technologie při výrobě chloru, při níž se používá rtuť. Krajské povolení jí vyprší v polovině příštího roku.

Spolanský mluvčí našel také vysvětlení, proč továrna dlouhodobě patří mezi největší znečišťovatele v zemi. „Jsme jedinou společností v Česku, která používá trichloretylen při výrobě kaprolaktamu 
v daném rozsahu. Ostatně jsme také jeho jediným výrobcem u nás," popsal Mikuláš Duda a doplnil, že za uplynulý rok se chemičce podařilo snížit hodnoty emitovaných látek o pět procent.

Největší znečišťovatelé v Českuemise potenciálně karcinogenních látek
1.  Spolana Neratovice, chemická výroba - 47 385,2 kg
2. Peter – GFK Trhový Štěpánov, výroba plastových dílů - 17 462,0 kg
3. Peter – GFK Kocboře, výroba plastových dílů - 13 380,0 kg
4. C. Bechstein Europe Týniště nad Orlicí, výroba hudebních nástrojů - 12 245,0 kg
5.  Dřevozpracující družstvo Lukavec, výroba řeziva  - 6 922,0 kg