„Lidé s námi chtějí zpívat a bavit se," vysvětluje Josef Mošna. V současném složení spolu Mošňáci hrají asi tři roky, smutná náhoda je svedla dohromady s muzikanty z bývalé skupiny Cent. „Tehdy jsme se domluvili na karu po náhlé smrti jejich kapelníka Honzy Štrose, kde bylo pár kapel. Nejdřív jsme si mysleli, že budeme hrát jen tak po hospůdkách pro radost, " vzpomíná kytarista a počítá muzikanty. Spolu s ním k Mošňákům patří Karel Novotný a Emanuel Šafek z Mělníka, Zdeněk Šesták z Liběchova, Jiří Hančl z Dobříně a Petr Tajč z Počeplic.

Hrávají na zábavách a country bálech, loni se představili i na čtvrtečních Věncích buřtů v kytaře na pražském výstavišti. „Tam hrají každý čtvrtek tři kapely a vítězové postupují do čtvrtého čtvrtku, byli jsme tam dvakrát a pokaždé jsme se dostali do finále. Setkáváme se tam s dalšími muzikanty, hrály tam i Stařenky, což jsou bývalé Schovanky," vypráví Josef Mošna.

S další dámskou kapelou, pražskými Country ladies si Mošňáci zahrají na sklonku března v neratovickém společenském domě. Před tím je mohou jejich fanouškové slyšet například už v sobotu na Mezinárodním dni žen ve sportovním centru v Horních Počaplech.

Už se těší i na dubnový Country bál ve Všetatech, kde se opět sejdou s dětskou country taneční skupinou Tygříci. „Helena Šindelářová, která děti vede, dělala spolu s námi v zimě na zkoušku country bál, kde děti učily dospělé country tance, všichni se při tom skvěle bavili," vzpomíná Josef Mošna.
Mošňáci mají fanoušky, kteří je provázejí na každou štaci. Pro ně i další příznivce country na začátku letošního roku nahráli své první cd plné českých country písniček.

Josef Mošna hrával s různými muzikanty country muziku po hospodách už před dvaceti lety. Název Mošňáci vznikl před časem bez toho, aby o tom věděli. „Měli jsme hrát v Dolních Beřkovicích v hospůdce na rohu a místní hostinský tehdy nechal napsat na plakát v hospůdce, že přijedou Mošňáci. No a kapela v tehdejším složení se kvůli tomu skoro rozpadla." Lidi si prý na to ale hned zvykli.

Josef Mošna začínal s muzikou jako školák, kdy chodil na trubku a později na jazz trubku do roudnické lidušky i zpíval ve sborech. „Foukal jsem na dlouhou trumpetu pionýrskou fanfáru," směje se. S dospívám přišla kytara, na kterou se už učil sám. Na vojně ji měl v ruce, kdykoli byla chvíle času. „S klukama jsme tam hráli a zpívali Krylovky i další písničky, které byly tenkrát zakázané."

Po vojně se v Horních Beřkovicích, kde bydlel, scházela banda muzikantů a jejich kamarádů v létě u rybníka. A hrávalo se až do rána. Pak se oženil a zakotvil v Horních Počaplech, kde je doma už dvacet let. Spolu s muzikou je rodina jeho hlavním životním koníčkem.

Vizitka: Josef Mošna pochází z Horních Beřkovic, dvacet let už je ale doma v Horních Počaplech. Vyučil se zámečníkem a kovářem, dlouho se ale řemeslu nevěnoval, devět let pracoval v mělnické elektrárně, posledních dvanáct let je městským strážníkem. Je ženatý, s manželkou mají šest dětí.