ON-LINE reportáž ke koronavoru najdete ZDE

„Teoreticky jsme museli zrušit jenom jeden malý stoleček. Ostatní jsme dali trochu dál od sebe, aby se zachovaly nařízené rozestupy. Kapacitně nás to nějak výrazně neomezilo. Máme to tu vevnitř malé,‟ říká Květa Vyhlasová, zaměstnankyně mělnické Restaurace na Hradbách.

Podle ní někteří hosté pravidla nedodržují. Vcházejí dovnitř bez roušky, či se bez ní procházejí po provozovně, když například míří od stolu na toaletu. „Správně by návštěvníci měli mít zakrytá ústa a obličej i při styku s obsluhou, když si objednávají,‟ doplňuje Květa Vyhlasová, podle níž se při větším vytížení restaurace objevují i problémy s dezinfikováním stolů a židlí.

„Stane se, že lidé mezitím, co obsluhuji někoho jiného, zaplatí, odejdou od stolu, načež přijdou jiní, uvidí prázdné místo a sednou si tam. Vysvětluji jim pak, že ještě musím jejich stůl uklidit a vydenzifikovat. Odkývou mi to, ale sedí dál,‟ popisuje Květa Vyhlasová.

Se změnami se vypořádávají i v podniku Bella Caffe v Kralupech nad Vltavou. Podle Petra Dalibaby, jednatele společnosti, snížily nařízené rozestupy kapacitu vnitřních prostor kavárny o osm míst. „Hosté jsou spořádaní. Snažíme se jim říkat, že když vstanou od stolu a procházejí provozovnou ať už na toaletu, nebo jen když jdou zaplatit ze zahrádky, musí mít nasazenou roušku. V tomhle ohledu se snažíme chránit i naše zaměstnance, kteří na sobě mají roušku celou směnu,‟ říká s tím, že v rámci opatření se v Bella Caffe ještě nesetkali s jediným, které by v praxi nebylo dodržitelné.

„Když je ovšem fofr, stíhá se vše uhlídat obtížněji. Nelze obsluhovat zákazníka a zároveň vydenzifikovat okamžitě toaletu po někom, kdo si na ni mezitím došel. Ale jinak si myslím, že se to dá zvládnout,‟ popisuje Petr Dalibaba.

Nařízené rozestupy snížily také kapacitu vnitřku neratovické Restaurace Terasa. „Máme ovšem velké prostory,‟ říká manažerka podniku Eliška Traxlerová.

Ta také dodala, že hosté většinou pravidla dodržují. „A když ne a obsluha je na to upozorní, řeknou, že jim to nedošlo, domluví se a vše je v pořádku,‟ dodává manažerka.

Jiří Štraub