Podle údajů zveřejněných Finančním úřadem v Mělníku, je v regionu nejdražší daň z nemovitosti v Liběchově. Tam se totiž koeficient, podle kterého se částka stanoví, zvýšil na trojnásobek.

Mezi další obce, které zvyšují koeficient na dvojnásobek, patří i Postřižín. Starostka Jana Motyčková vysvětlila, že v obci žije mnoho lidí bez trvalého bydliště, což je pro ni ekonomicky náročné.

„Doplácíme například na to, že u nás nehradí poplatek za odpady. Také silnice se musejí opravovat – a to všechno stojí peníze, které bohužel nemáme,“ poznamenala starostka.

Na dvojnásobek daň zvyšuje také Libiš. Důvodem je nejen stav místních silnic, ale také problémy s kanalizací. Podle starosty Zdeňka Mráze obci stále chybí peníze.

„Nemáme dost peněz na opravu kanalizace, která pochází ze sedmdesátých let. Ani na další investiční akce. Proto jsme dospěli ke zvýšení daně z nemovitosti. Jako malou kompenzaci jsme ale snížili poplatek za odpady o téměř dvě stě korun,“ dodal starosta.

Jiné obce na Mělnicku ceny nemění, protože koeficient zvýšily už v minulých letech. Například Mšeno. Starosta města Martin Mach věří, že by daň v blízké době stoupnout nemusela. „Máme tady přírodní rezervaci, tam se kvůli zákonu po zvýšení v obci na dvojnásobek zvýšil koeficient na čtyřnásobek. Čekáme, jestli nepřijde nějaká novela zákona, která by to ošetřila. Zatím zdražovat nechceme,“ vysvětlil Mach.