Současný provozovatel si budovu nemocnice v Alšově ulici, která patří městu, pronajímá od poloviny devadesátých let minulého století stále za stejnou částku, dva miliony korun ročně. Ta se ale vedení Neratovic zdá na dnešní dobu příliš nízká. Nájem by se tak měl zvednout, hovoří se nejméně o čtyřnásobku, tedy o osmi milionech korun ročně.

V Cítově vzniká nové re-use centrum.
První vesnické re-use centrum v regionu. Cítov chce snížit množství odpadu

Dosavadní nájemní smlouva, která je podle právníků zastaralá, končí za rok a půl. Už nyní se ale připravují jednání mezi oběma stranami, která mají začít v blízké době.

Podle neratovického starosty Romana Kroužeckého (Společně pro Neratovice) stávající nájem nestačí ani na pokrytí údržby sídla nemocnice. Město dá do oprav budovy více peněz, než dostává od provozovatele nemocnice. Tudíž prodělává.

Podmínky přijatelné pro obě strany 

Podle místostarostky Jany Hanslíkové (Speciál Neratovice) je cílem dospět ke smlouvě s podmínkami přijatelnými pro obě strany, které přinesou užitek zejména občanům města.

Starosta připomněl, že za více než čtvrt století se doba změnila. „Město se musí chovat jako řádný hospodář. Budova má 6 300 metrů čtverečních, za metr čtvereční tak dostáváme 24 korun. V poliklinice, kterou stavíme, bude přitom stát metr čtvereční 200 korun. Samozřejmě nemůžeme srovnávat starší budovu s novostavbou, ale rádi bychom se u nemocnice dostali k vyšší částce. Moje představa je osm milionů za rok," upřesnil Kroužecký a zdůraznil, že spolupráci s firmou nechce město ukončit.

Uhynulý samec zůstává ve vodě. Je naděje, že díky tomu samice vysedí mladé.
Smutný konec labutí lásky. Uhynulý samec zůstává ve vodě, vdova sedí na vejcích

Společnost Vamed se k finanční stránce pronájmu nemocnice nevyjádřila. „Nedávno nás oslovilo město Neratovice s tím, že by si přálo, aby nemocnice poskytovala jiné spektrum zdravotních služeb. Budeme o tom komunikovat se všemi zúčastněnými stranami (kraj, zdravotní pojišťovny i město) a věříme, že najdeme řešení. Souběžně budeme i nadále poskytovat skvělou zdravotní péči obyvatelům Neratovic," jen tolik uvedla k neratovické nemocnici Martina Piskorová z agentury AMI Communications, která za firmu Vamed hovoří s médii.

Smlouva po třiceti letech vyprší

Společnosti Vamed Mediterra, dříve Almeda, končí třicetiletá nájemní smlouva k 31. prosinci 2024. Její součástí je přitom také desetiletá opce. Kdyby město nájemní vztah neřešilo, smlouva by byla automaticky prodloužena.

Kroužecký rovněž zmínil, že Vamed neplní některé z podmínek, stanovených smlouvou. Konkrétní ale být nechtěl. „Zatím k tomu nechceme sdělovat nic bližšího,“ řekl starosta. Shodnou otázku nechala bez odpovědi i agentura AMI Communications.

Starosta zároveň připomněl, že provozovatel nemocnice některé z nabízených služeb poskytuje naopak nad rámec smlouvy. Příkladem bylo gynekologické oddělení, nyní už je ovšem zavřené, loni se spojilo s gynekologií mělnické nemocnice, kterou provozuje rovněž Vamed.