Celková nemocnost v kraji přesáhla osmnáct set marodů na sto tisíc obyvatel, což už znamená epidemii. Nejvíce nemocných je přitom v příbramském okrese, nejméně pak na Berounsku.

Kvůli epidemické míře nemocnosti už v minulém týdnu zakázala návštěvy mělnická nemocnice. Se shodným omezením se budou muset na čas vyrovnat i tatínkové novorozeňat na gynekologicko-porodickém oddělení neratovické nemocnice v Alšově ulici, které zakázalo návštěvy včera. Situace se však mění ze dne na den, a tak je možné, že se zákaz postupně rozšíří i na další oddělení.

Jiná situace je zatím v domovech seniorů. „V současné chvíli není nemocnost v Centru seniorů v Mělníku vysoká. Přesto se dnes sejde vedoucí tým s ošetřujícími lékařkami a rozhodnou, zda je nutné přijmout opatření k omezení návštěv obyvatel zařízení,“ uvedla včera pro Deník vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Drahomíra Pavlíková.

K omezení návštěv nemuseli přistoupit ani v největším zařízení pro seniory v Neratovicích, v Domě Kněžny Emmy. „Nedovolit kontakt je pro seniory stresující,“ připomněla ředitelka Jaroslava Vítová, podle které v současné době v Domě kněžny Emmy chřipky neřádí.

„Samozřejmě apelujeme na odpovědné jednání rodinných příslušníků a přátel, aby za seniory nepřicházeli v akutním stádiu nemoci, a neohrožovali je tím. V našem zařízení je většina pokojů jednolůžkových, tím je také minimalizován kontakt mezi nemocnými,“ doplnila ředitelka neratovického Domu Kněžny Emmy, kde věnují pozornost preventivním opatření včetně zajištění očkování proti chřipce.

Zákaz vstupu pro návštěvy nepadl zatím ani v kralupské nemocnici, kde léčí dlouhodobě nemocní.

Návštěvy nejsou dosud zakázané například ani v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi. Na Nymbursku vsadili na prevenci. „Dnes jsme zákaz návštěv vyhlásili s platností do odvolání,“ řekla Petra Jiroutová z nemocnice v Městci Králové. Ke stejnému opatření se rozhodli přistoupit už před čtyřmi dny v Nymburce.

Hygienici od začátku sezony evidují v Česku třináct případů chřipky se závažným průběhem u neočkovaných osob. Dva lidé už přitom zemřeli. Jak připustila Dana Šalamunová, mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje, v příštích dnech sice počet nemocných poroste, i když ne tak skokově, jako tomu bylo na začátku.