Neplatiči nájemného z Neratovic, kteří žádali město o možnost uhrazení dluhu podle splátkového kalendáře, mají smůlu. Zastupitelé se totiž na středečním zasedání téměř jednomyslně shodli na zamítnutí všech pěti žádostí.

Než padl verdikt, připomínali někteří zastupitelé, že jsou žadatelé notoricky známými dlužníky.

Zvlášť ostře se proti jednou z posuzovaných případů ohradil zastupitel Aleš Kocourek. „Lidé si za většinu svých finančních problémů mohou sami – a město za jejich chyby nebude platit,“ uvedl Kocourek.

S jeho názorem souhlasil i zastupitel Miroslav Falta. „Když odpustíme placení jednomu, můžeme rovnou odpustit všem dlužníkům,“ řekl Falta.

Mírněji se k řešení problémů neplatičů nájemného postavil zastupitel Vlastimil Dominik. Podle jeho názoru je možné vyjít dlužníkům vstříc a nedostatek finančních prostředků na nájemné řešit například výměnou bytu za menší. Tím by klesly náklady.

O této možnosti bude s neplatiči jednat ještě vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pohledávky města u neplatičů se každoročně vyšplhají až na několik desítek tisíc korun. Lidé dluží nejčastěji odboru správy majetku a služeb nebo odboru dopravy. Hodně neplatičů také opomíjí roční poplatek za komunální odpad.