Společnost Arriva, která provozuje autobusovou dopravu na trase Mělník – Neratovice – Praha, čelí nespokojenosti cestujících. Ti si stěžují na změny v jízdních řádech, kvůli kterým netuší, odkud a kam který autobus vlastně jede.

„Nedávno jsem chtěla s dcerami jet do Prahy autobusem, který dřív začínal v Libiši. V jízdním řádu jsem ale daný spoj nenašla, a tak jsme šly na neratovickou zastávku Dům kultury, kterou máme více než kilometr daleko," začíná dopis, který do redakce přišel od nespokojené čtenářky Zuzany Králové.

Maminka dvou malých dětí v něm pokračuje: „Když ale autobus přijel, byl už zčásti plný. Hned mi bylo jasné, že přes Libiš jel, ačkoliv v jízdním řádu nebyl uvedený. Celou tu dlouhou cestu jsme tedy šly úplně zbytečně," netajila se svým rozhořčením.

Za viníka nepříjemné situace považuje firmu, která provozuje autobusovou dopravu mezi Mělníkem a Prahou se zastávkami v Neratovicích, tedy společnost Arriva.

Ta před několika měsíci koupila licenci na provozování této linky od firmy Veolia, která dopravní spojení dosud zajišťovala. Po změně vlastníka pak došlo k úpravám jízdních řádů.

„Licence, které vlastníme, platí pouze v úsecích Mělník – Neratovice a Neratovice – Praha," stojí v prohlášení společnosti s vysvětlením, že firma z tohoto důvodu musela zvolit jednu zastávku, která se stane konečnou pro první trasu, a zároveň nástupní pro druhý spoj. A vybrala si právě zastávku Neratovice, Dům kultury. „Ve skutečnosti tam ale většina vozidel nekončí a pokračuje  v obou směrech dál," vysvětlilo vedení Arrivy.

Cestující tak mohou i nadále využívat spoje, na které jsou zvyklí. „Odbavovací zařízení naší společnosti umožňuje zakoupení jízdenky až do zastávky v návazném spoji, takže se cestující v přestupní zastávce nemusejí znovu odbavovat," hlásí  firma.

To potvrdil i Tomáš Přibík z Libiše. „Ačkoliv lístek vyjede ke kulturáku, většina řidičů je ochotná a odveze vás i dál. Nechají vás vystoupit na Kojetické nebo u trojky školy," popsal své zkušenosti.

Naopak Jan Volf už zažil i situaci, kdy ho řidič z autobusu vyhodil. „Měl jsem lístek ke kulturáku a až v autobuse jsem zjistil, že to jede k Vojtěchu, kam jsem se chtěl dostat. Ačkoli je cena jízdenky stejná, řidič mě vyhodil a ještě byl arogantní," svěřil se se svými zážitky na facebooku.

Stížnosti na dopravce už zaznamenalo také vedení Neratovic, které podle starostky Lenky Mrzílkové z tohoto důvodu na svých stránkách zveřejnilo jízdní řády navazujících spojů.

„Lze si je stáhnout z webu města nebo si je vyzvednout osobně v podatelně," upozornila starostka. „Bohužel Arriva nedostala od krajského úřadu licenci na celou linku Praha – Neratovice – Mělník, přestože o ni žádala. Tu má pouze ČSAD, jejíž autobusy staví na zastávce v Byškovicích. Řešením by mohla být integrace do  systému Ropid, o které bude Arriva s krajem jednat," dodala Lenka Mrzílková.

Vedení společnosti Arriva sice negativní reakce cestujících prý dosud nezaregistrovalo, nicméně za případné potíže se jim omlouvá.