VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neratovice by mohly mít do dvou let cyklostezku

Neratovice - Šest měsíců po volbách: rozhovor s neratovickou starostkou Lenkou Mrzílkovou.

2.5.2011
SDÍLEJ:

Poutní místo Miluji v Neratovicích.Foto: Archiv SD Neratovice

Neratovice – V čele města stojí poprvé od sametové revoluce žena. Lenka Mrzílková zastává funkci starostky Neratovic teprve půl roku, přesto už se jí podařilo dosáhnout několika změn na radnici i ve městě. A na své mužské kolegy nedá bývalá zástupkyně ředitelky školy dopustit.

Jak vás přijali kolegové na radnici? Jsou tu přece jen převážně muži …
Ne tak úplně, v mém nejbližším okruhu jde o vedení kanceláře, kde pracují převážně ženy, jediní pánové jsou zde můj kolega místostarosta, tajemník a krizový manažer. A myslím si, že mě přijali velmi dobře. Mám v nich velkou oporu.

Takže žádné třenice? Muži někdy velice špatně snášejí, když jim velí žena.
Tady se nedá říct, že starosta velí, protože starosta nemá až takovou pravomoc. Já jsem byla vždy spíš zastáncem vyjednávání a dohody, a určitě není můj styl řízení direktivní, takže necítím, že by to bylo vnímáno nějak negativně.

Ve funkci jste půl roku. Jaký byl první den, týden, co bylo pro vás zpočátku nejtěžší?
Řekla bych, že nejtěžší bylo zorganizovat si práci tak, abychom byli schopni rozlišit podstatné od nepodstatného a abychom stíhali všechny aktivity, které je třeba udělat, protože přicházelo hodně nových věcí najednou. Samozřejmě se ještě dnes objevují nové záležitosti, ve kterých je třeba se zorientovat, ale myslím si, že se učím poměrně rychle. Líbí se mi, že tato práce je hodně pestrá, zasahuje do různých oblastí a hlavně se setkávám se spoustou zajímavých lidí. Poslední takovou událostí bylo slavnostní otevření cyklostezky v Brandýse nad Labem.

Chystáte vybudovat cyklostezku i v Neratovicích?
Už naši předchůdci chtěli, aby se v Neratovicích cyklostezka vybudovala. Je pravda, že to vždy ztroskotalo na nějakém problému. My jsme teď do toho znovu vstoupili s tím, že bychom to chtěli vyřešit. Jedná se především o majetkoprávní vztahy. Proto jsme začali jednat s vlastníky pozemků, kteří do jisté míry blokovali budování stezek. V současné době ještě pokračují jednání, a tak nechci předjímat, jak to dopadne, ale každopádně uděláme všechno pro to, aby se cyklostezky mohly začít budovat.Také víme, že existují finanční zdroje, které je možné ještě čerpat, a nechceme promeškat tuto příležitost.

Takže nejdříve se musí jednat s vlastníky pozemků, jestli jsou ochotni pozemky postoupit městu?
Ano, nejprve musíme získat jejich souhlas, případně získat pozemky odprodejem, a potom už by asi nic nemělo bránit tomu, aby se začalo budovat.

Do kdy bude stezka hotová?
Pokud bychom se dohodli s vlastníky pozemků, tak by to bylo v poměrně krátkém horizontu. Nechci být příliš velký optimista, ale myslím si, že do dvou let by mohlo být hotovo.

Odkud by cyklostezka vedla?
Jde o dva úseky, nejprve by se jednalo o pokračování Polabské cyklostezky. Ta vede z Kostelce nad Labem směrem na Mělník. Další je obslužná cyklostezka mezi Neratovicemi a Kojeticemi. To je úsek, kde se pohybuje velké množství lidí, dojíždějí sem i děti do školy a lidé do zaměstnání. Je tam poměrně nepřehledná úzká asfaltová silnice, takže by to pomohlo i dopravě mezi obcemi.

Povedlo se vám za dobu, kdy jste starostkou, vybudovat něco, na co jste hrdá?
V první řadě musím říct, že jsme tým, nevztahovala bych všechno jen na sebe. Velkou zásluhu má i můj kolega Tomáš Hrodek. Snažíme se změnit to, co bylo v minulosti kritizováno, chceme více informovat veřejnost, proto pracujeme na přestavbě webových stránek města, dále jsme v souladu s naší koaliční dohodou zřídili nové komise, po kterých veřejnost volala.

Jaké komise to jsou?
Komise pro veřejnou zeleň a vzhled města, komise pro kulturu, sport a cestovní ruch, nově byla ustanovena komise pro správu majetku města a nově jmenována komise sociální a zdravotní. Dále byly zpracovány podmínky pro výběrová řízení tak, aby byly v souladu nejen se zákony ale i se zájmy města, aby bylo účelně nakládáno s veřejnými prostředky.

Jak se volí členové nových komisí?
Oslovili jsme veřejnost prostřednictvím našich listů a webových stránek a vyzvali jsme občany, kteří mají zájem v nich pracovat. Potom jsme podle jejich kvalifikačních předpokladů vybrali sedmičlenné komise, které jmenovala rada jako své poradní orgány. Jsou to místní občané, kteří jsou aktivní a chtějí se spolupodílet na vytváření vzhledu a fungování města.

Kdy se můžeme těšit na nové webové stránky města?
Nebudou úplně nové, spíš se jedná o novou strukturu, aby se více zpřehlednily jednotlivé rubriky. Přidáme také nové odkazy na další instituce, například na námi zřizované organizace. Jde nám o to, abychom zveřejnili co nejvíce informací ze života města, nejen z úřadu.

Co chystáte nového?
Chystáme několik změn. Město si loni nechalo například zpracovat koncepci dětských hřišť. Už byla schválena v harmonogramu, který se teď začne realizovat. Už letos by mělo dojít k rekonstrukci jednoho hřiště. Také je připravena žádost o dotaci na revitalizaci velké plochy mezi druhou základní školou a tratí na Prahu, kde by mohl vzniknout odpočinkový a sportovní areál.
Zaznamenala nějaké organizační změny také radnice?
Ano, došlo ke sloučení dvou odborů městského úřadu– odboru dopravního a odboru správních činností, ze kterých vznikl jeden odbor.

Znamená to, že se propouštělo?
Nikdo o práci nepřišel, ve funkci byl na základě výběrového řízení potvrzen tajemník, který do té doby vykonával funkci vedoucího odboru dopravy, takže tím jsme ušetřili jedno pracovní místo. A také výdaje.
Pracovala jste někdy v minulosti ve veřejnoprávním sektoru?
Poprvé jsem se s veřejnou správou setkala ve škole při zavádění nového studijního programu a tvorbě učebních plánů pro obor veřejnosprávní činnost. Před příchodem na radnici jsem působila dvacet let na místní střední škole.

Co vás vlastně přimělo vstoupit do politiky?
Asi bych to zdůvodnila tím, že jsem v Neratovicích určitým způsobem zakořenila a začala jsme se začleňovat do veřejného života. Můj manžel pracuje v oblasti sportu, jsme aktivní ve zdejším sportovním oddílu, konkrétně v jachtingu. Tím, že jsem zde už působila dlouhou dobu, stala jsem se osobou známou. Před volbami v Neratovicích vzniklo sdružení nezávislých kandidátů. Šlo o skupinu lidí, kteří chtěli být nějakým způsobem prospěšní a ve výsledku jsme ve volbách uspěli, to bylo, řekla bych až nad očekávání. A pak už se to rozjelo.

Říkáte, že jste v Neratovicích zakořenila. Znamená to, že pocházíte odjinud?
Pocházím z Vlašimi, kde jsem žila do doby svých vysokoškolských studií na fakultě tělesné výchovy Univerziy Karlovy. Tam jsem také potkala svého manžela. Po absolvování školy jsem krátce působila v Brandýse nad Labem, odkud jsme se s rodinou přestěhovali do Neratovic. A musím říct, že mě Neratovice překvapily hned, jak jsem se nastěhovala. Jsou hodně zelené, i přesto, že jsou spojované se Spolanou. Je tady velmi příjemné místo pro život.

Lenka Mrzílková

V novodobé historii Neratovic je první ženou na postu starosty. Před nástupem do funkce starostky města pracovala dvacet let ve školství. Studovala na fakultě tělesné výchovy Univerzity Karlovy, kde se seznámila se svým manželem. Dcera Lenka studuje architekturu. Celá rodina se aktivně věnuje jachtingu. V letošním roce oslaví Lenka Mrzílková významné kulaté výročí.

Autor: Lada Kurcová

2.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 8 000 Kč

Asistenti učitelů Školní asistent/ka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - ukončený kurz školního asistenta, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola malý újezd, okres mělník, příspěvková organizace, 277 31 Velký Borek. Informace: Kateřina Sálová, .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: nižší střední. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: - zdravotní průkaz, řidičský průkaz sk.B (nutná vlastní doprava do zaměstnání), , Nabízíme: možnost ubytování, personální obědy, Kontakt: telefonicky út-ne od 14:00, osobní chůzka možná pouze po tel. domluvě. Pracoviště: Petr oppitz - restaurace pobuda, 277 23 Kokořín. Informace: Marie Oppitzová, +420 728 853 060.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: -praxe v oboru stavebnictví výhodou, bourací, výkopové a pomocné práce na stavbě, Místo výkonu práce: okres Mělník, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Šnajdr stavby mělník, s.r.o., Panešova, č.p. 3521, 276 01 Mělník 1. Informace: Zbyněk Šnajdr, +420 315 624 667.

Informační technologie - Informační technologie Správce webu 35 000 Kč

Vývojáři webu a multimédií PHP, MySQL,HTML,CSS, JS vývojář "senior". Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 65000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - vývoj a úpravy webových aplikací, většinou e-shopů, práce většinou z domova, dle potřeby v kanceláři, , Požadujeme: znalost PHP, MySQL, HTML,CSS, Javascript, znalost PHP a JS frameworků výhodou, znalost GIT a GITLAB výhodou, schopnost vymyslet efektivní řešení, samostatnost, zodpovědnost a loajalita, výhodou ŘP sk.B není však podmínkou, Nabízíme: individuální pracovní doba, práce z domova, telefon a notebook, Místo výkonu práce: Mělník nebo Litoměřice dle bydliště uchazeče, Kontakt: telefonicky 8:00-18:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Šmíd a kasal s.r.o., Blatecká, č.p. 2027, 276 01 Mělník 1. Informace: Olga Šmídová, +420 602 363 663.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
15

Mělnické koupaliště už zahájilo letní sezonu

Akci navštívily se svými dobovými velocipédy a v jednotném krojovaném oblečení, doplněném slaměnými klobouky, členky Clubu Amerických Dam z hlavního města.
21

Švejkovy cyklomanévry navštívily i dámy

Cestování veřejnou dopravou s Lítačkou se brzy obejde i bez karty Lítačka

Střední Čechy – Ubrat ze svých peněženek jednu kartu budou mít od léta možnost lidé, kteří pravidelně cestují spoji zařazenými do systému Pražské integrované dopravy. Přestane totiž platit, že elektronické předplatní kupony se nahrávají na kartu speciálně k tomu určenou – přičemž opencard (jejíž historie zaměstnala politiky, policii i soudy) nahradila Lítačka.

OBRAZEM: Nejlepší fotografie z víkendových akcí

Střední Čechy /ANKETA/ - Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého víkendu.

Úterní ráno bylo plné motorkářské smůly

Střední Čechy – Smolné ráno zažívalo v úterý hned několik motocyklistů. V různých koutech středních Čech se stali účastníky dopravních nehod.

Řepín a Čechie na cestě do Edenu neprohrály, sladký konec zažily i Tišice

Vojkovice /FOTOGALERIE/ – Řepín, Čechie Kralupy a Tišice - družstva mladších žáků, která se z Mělnicka probojovala do finále pátého ročníku fotbalového Kába cupu. O celkové prvenství se spolu s dalšími 21 týmy ze Středočeského kraje poperou v červnu na jednom z nejmodernějších českých stadionů, v pražském Edenu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT