VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neratovice by mohly mít do dvou let cyklostezku

Neratovice - Šest měsíců po volbách: rozhovor s neratovickou starostkou Lenkou Mrzílkovou.

2.5.2011
SDÍLEJ:

Poutní místo Miluji v Neratovicích.Foto: Archiv SD Neratovice

Neratovice – V čele města stojí poprvé od sametové revoluce žena. Lenka Mrzílková zastává funkci starostky Neratovic teprve půl roku, přesto už se jí podařilo dosáhnout několika změn na radnici i ve městě. A na své mužské kolegy nedá bývalá zástupkyně ředitelky školy dopustit.

Jak vás přijali kolegové na radnici? Jsou tu přece jen převážně muži …
Ne tak úplně, v mém nejbližším okruhu jde o vedení kanceláře, kde pracují převážně ženy, jediní pánové jsou zde můj kolega místostarosta, tajemník a krizový manažer. A myslím si, že mě přijali velmi dobře. Mám v nich velkou oporu.

Takže žádné třenice? Muži někdy velice špatně snášejí, když jim velí žena.
Tady se nedá říct, že starosta velí, protože starosta nemá až takovou pravomoc. Já jsem byla vždy spíš zastáncem vyjednávání a dohody, a určitě není můj styl řízení direktivní, takže necítím, že by to bylo vnímáno nějak negativně.

Ve funkci jste půl roku. Jaký byl první den, týden, co bylo pro vás zpočátku nejtěžší?
Řekla bych, že nejtěžší bylo zorganizovat si práci tak, abychom byli schopni rozlišit podstatné od nepodstatného a abychom stíhali všechny aktivity, které je třeba udělat, protože přicházelo hodně nových věcí najednou. Samozřejmě se ještě dnes objevují nové záležitosti, ve kterých je třeba se zorientovat, ale myslím si, že se učím poměrně rychle. Líbí se mi, že tato práce je hodně pestrá, zasahuje do různých oblastí a hlavně se setkávám se spoustou zajímavých lidí. Poslední takovou událostí bylo slavnostní otevření cyklostezky v Brandýse nad Labem.

Chystáte vybudovat cyklostezku i v Neratovicích?
Už naši předchůdci chtěli, aby se v Neratovicích cyklostezka vybudovala. Je pravda, že to vždy ztroskotalo na nějakém problému. My jsme teď do toho znovu vstoupili s tím, že bychom to chtěli vyřešit. Jedná se především o majetkoprávní vztahy. Proto jsme začali jednat s vlastníky pozemků, kteří do jisté míry blokovali budování stezek. V současné době ještě pokračují jednání, a tak nechci předjímat, jak to dopadne, ale každopádně uděláme všechno pro to, aby se cyklostezky mohly začít budovat.Také víme, že existují finanční zdroje, které je možné ještě čerpat, a nechceme promeškat tuto příležitost.

Takže nejdříve se musí jednat s vlastníky pozemků, jestli jsou ochotni pozemky postoupit městu?
Ano, nejprve musíme získat jejich souhlas, případně získat pozemky odprodejem, a potom už by asi nic nemělo bránit tomu, aby se začalo budovat.

Do kdy bude stezka hotová?
Pokud bychom se dohodli s vlastníky pozemků, tak by to bylo v poměrně krátkém horizontu. Nechci být příliš velký optimista, ale myslím si, že do dvou let by mohlo být hotovo.

Odkud by cyklostezka vedla?
Jde o dva úseky, nejprve by se jednalo o pokračování Polabské cyklostezky. Ta vede z Kostelce nad Labem směrem na Mělník. Další je obslužná cyklostezka mezi Neratovicemi a Kojeticemi. To je úsek, kde se pohybuje velké množství lidí, dojíždějí sem i děti do školy a lidé do zaměstnání. Je tam poměrně nepřehledná úzká asfaltová silnice, takže by to pomohlo i dopravě mezi obcemi.

Povedlo se vám za dobu, kdy jste starostkou, vybudovat něco, na co jste hrdá?
V první řadě musím říct, že jsme tým, nevztahovala bych všechno jen na sebe. Velkou zásluhu má i můj kolega Tomáš Hrodek. Snažíme se změnit to, co bylo v minulosti kritizováno, chceme více informovat veřejnost, proto pracujeme na přestavbě webových stránek města, dále jsme v souladu s naší koaliční dohodou zřídili nové komise, po kterých veřejnost volala.

Jaké komise to jsou?
Komise pro veřejnou zeleň a vzhled města, komise pro kulturu, sport a cestovní ruch, nově byla ustanovena komise pro správu majetku města a nově jmenována komise sociální a zdravotní. Dále byly zpracovány podmínky pro výběrová řízení tak, aby byly v souladu nejen se zákony ale i se zájmy města, aby bylo účelně nakládáno s veřejnými prostředky.

Jak se volí členové nových komisí?
Oslovili jsme veřejnost prostřednictvím našich listů a webových stránek a vyzvali jsme občany, kteří mají zájem v nich pracovat. Potom jsme podle jejich kvalifikačních předpokladů vybrali sedmičlenné komise, které jmenovala rada jako své poradní orgány. Jsou to místní občané, kteří jsou aktivní a chtějí se spolupodílet na vytváření vzhledu a fungování města.

Kdy se můžeme těšit na nové webové stránky města?
Nebudou úplně nové, spíš se jedná o novou strukturu, aby se více zpřehlednily jednotlivé rubriky. Přidáme také nové odkazy na další instituce, například na námi zřizované organizace. Jde nám o to, abychom zveřejnili co nejvíce informací ze života města, nejen z úřadu.

Co chystáte nového?
Chystáme několik změn. Město si loni nechalo například zpracovat koncepci dětských hřišť. Už byla schválena v harmonogramu, který se teď začne realizovat. Už letos by mělo dojít k rekonstrukci jednoho hřiště. Také je připravena žádost o dotaci na revitalizaci velké plochy mezi druhou základní školou a tratí na Prahu, kde by mohl vzniknout odpočinkový a sportovní areál.
Zaznamenala nějaké organizační změny také radnice?
Ano, došlo ke sloučení dvou odborů městského úřadu– odboru dopravního a odboru správních činností, ze kterých vznikl jeden odbor.

Znamená to, že se propouštělo?
Nikdo o práci nepřišel, ve funkci byl na základě výběrového řízení potvrzen tajemník, který do té doby vykonával funkci vedoucího odboru dopravy, takže tím jsme ušetřili jedno pracovní místo. A také výdaje.
Pracovala jste někdy v minulosti ve veřejnoprávním sektoru?
Poprvé jsem se s veřejnou správou setkala ve škole při zavádění nového studijního programu a tvorbě učebních plánů pro obor veřejnosprávní činnost. Před příchodem na radnici jsem působila dvacet let na místní střední škole.

Co vás vlastně přimělo vstoupit do politiky?
Asi bych to zdůvodnila tím, že jsem v Neratovicích určitým způsobem zakořenila a začala jsme se začleňovat do veřejného života. Můj manžel pracuje v oblasti sportu, jsme aktivní ve zdejším sportovním oddílu, konkrétně v jachtingu. Tím, že jsem zde už působila dlouhou dobu, stala jsem se osobou známou. Před volbami v Neratovicích vzniklo sdružení nezávislých kandidátů. Šlo o skupinu lidí, kteří chtěli být nějakým způsobem prospěšní a ve výsledku jsme ve volbách uspěli, to bylo, řekla bych až nad očekávání. A pak už se to rozjelo.

Říkáte, že jste v Neratovicích zakořenila. Znamená to, že pocházíte odjinud?
Pocházím z Vlašimi, kde jsem žila do doby svých vysokoškolských studií na fakultě tělesné výchovy Univerziy Karlovy. Tam jsem také potkala svého manžela. Po absolvování školy jsem krátce působila v Brandýse nad Labem, odkud jsme se s rodinou přestěhovali do Neratovic. A musím říct, že mě Neratovice překvapily hned, jak jsem se nastěhovala. Jsou hodně zelené, i přesto, že jsou spojované se Spolanou. Je tady velmi příjemné místo pro život.

Lenka Mrzílková

V novodobé historii Neratovic je první ženou na postu starosty. Před nástupem do funkce starostky města pracovala dvacet let ve školství. Studovala na fakultě tělesné výchovy Univerzity Karlovy, kde se seznámila se svým manželem. Dcera Lenka studuje architekturu. Celá rodina se aktivně věnuje jachtingu. V letošním roce oslaví Lenka Mrzílková významné kulaté výročí.

Autor: Lada Kurcová

2.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Injekční stříkačky. Ilustrační fotografie.

Do boje s drogami se experti vrhají společně. Spojenými silami

Zpívalo se i na Mělnicku, například před základní školou v Lužci nad Vltavou u rozsvíceného vánočního stromečku.
35

OBRAZEM: Česko zpívá koledy v Lužci na Vltavou

Stav třetiny středočeských mostů volá po opravě

Střední Čechy – Přemostění Červeného a Bakovského potoka ve Velvarech na Kladensku, most přes odvodňovací strouhu u obce Klíčany na Praze-východ, dvoumetrový můstek přes meliorační sběrač u Husí Lhoty nedaleko Mladé Boleslavi či necelých pět metrů dlouhý most přes Křenovku v okrajové části Kutné Hory zvané Perštejnec. To jsou mosty Středočeského kraje, které patří k nejhorším.

Liba o svém zvolení do vedení asociace: Je to i úspěch středočeského fotbalu

Praha /ROZHOVOR/ – Územně i fotbalově největší kraj bude mít po letech své zastoupení v nejužším vedení českého fotbalu. Miroslav Liba stojí pět let v čele středočeského svazu, v úterý dostal důvěru od delegátů mimořádné valné hromady Fotbalové asociace ČR a stal se členem výkonného výboru za Čechy. „Čeká mě víc práce. Vnímám to nejen jako osobní úspěch, ale i úspěch středočeského fotbalu,“ říká někdejší prvoligový rozhodčí.

Meteorický roj Geminid je nyní k vidění na obloze. I na Benešovsku

Střední Čechy – Meteorických rojů je během roku několik desítek. To ale neznamená, že je vidíme jen jediný den. Roje bývají aktivní asi 14 dní. Proto i nyní mohou milovníci astronomie vidět na obloze meteory, a to až do 17. prosince, díky meteorickému roji Geminid. 

KRIMI MIX: Mladá řidička jela i přes zákaz

Mělnicko - Přinášíme výběr krimi zpráv z Mělnicka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT