Má to však jeden háček, Neratovičtí se totiž na plánovaných investičních akcích musejí finančně podílet. Potvrdila to starostka města Lenka Mrzílková.

„Nečekali jsme, že se nám podaří získat všechny dotace, o které jsme žádali. Myslím, že počet schválených žádostí souvisí i s tím, že je konec programovacího období. Proto teď státní instituce uvolňují peníze s větší intenzitou. My nyní musíme zajistit spolufinancování těchto investičních akcí tak, abychom příliš nezatížili náš rozpočet," prozradila starostka Mrzílková.

Přestože částka, kterou bude muset město na své podíly uvolnit, je vysoká, k žádnému ochromení fungování města podle starostky nedojde.

„Díky tomu, že nebudou všechny investiční akce probíhat hned v tomto roce, ale budou rozloženy i do následujících let, rozpočet by žádné velké rány utrpět neměl," vysvětlila Mrzílková s tím, že vedení Neratovic se při tvorbě rozpočtu pro další období zaměří právě na spolufinancování už schválených akcí. „Nové stavby, které mělo město financovat v plné výši, budeme muset maličko omezit," připustila.

Největšími investicemi se v následujících měsících a letech stanou rekonstrukce a zateplení základní školy v ulici 28. října, rekonstrukce povrchu komunikací Dr. E. Beneše a 28. října a výstavba kanalizace v městské části Mlékojedy.

Občané se dále dočkají například zbudování bezbariérové trasy mezi budovou městského úřadu na náměstí Republiky a poliklinikou v Kojetické ulici nebo druhé etapy regenerace panelového sídliště Na Výsluní. Městští zastupitelé nezapomínají ani na děti, ty nejmenší budou už brzy chodit do školek, které budou nově zatepleny. Dvě z nich, konkrétně Sluníčko a Čtyřlístek, navíc získají také nové hřiště v přírodním stylu. A obnovy se dočká i dětské hřiště u nemocnice, které by se mělo stát největším hřištěm ve městě.

Lenka Mrzílková dále uvedla, že projekty, díky kterým město v dalších letech ušetří výdaje například za energie, se budou pravděpodobně financovat z úvěrů. A podobně město přistoupí také k výstavbě mlékojedské kanalizace. „Její vybudování nejspíš pokryjeme úvěrem, který budeme následně splácet z výtěžku za její provozování. Nicméně zatím jde o předběžnou úvahu," upozornila starostka.