Jako „město bez kostela“ nechali komunisté Neratovice vybudovat zcela záměrně. Cílem neratovických farníků a jejich Nadace komunitního centra není jen vybudovat kostel zasvěcený Nejsvětější Trojici, ale vybudování celého multifunkčního centra, ve kterém se kromě bohoslužeb budou konat také kulturní a společenské akce. Plánují se zde koncerty, výstavy i svatby. Okolní hřiště a zážitková stezka budou sloužit jako místo k rekreaci. Právě společensko-kulturní centrum ve městě zoufale chybí. Kostel s farou bude stát v nyní zanedbané části města a pomůže tak mimo jiné k jeho kultivaci.

Komunitní centrum by mělo nést jméno kardinála Josefa Berana, známého svým odporem proti totalitám. Za protektorátu byl uvězněn v koncentračním táboře, komunisté ho zase po Únoru 1948 internovali na různých místech tehdejšího Československa.

„Doufáme, že se brány neratovického kostela zasvěceného Nejsvětější Trojici a věnovaného vzpomínce na životní boj kardinála Josefa Berana, otevřou co nejdříve a my konečně získáme možnost vás přivítat v našem vlastním svatostánku a komunitním centru,“ řekl předseda správní rady nadace a neratovická farář Peter Kováč.

Vybralo se přes milion korun

Aktivně jejich úsilí podporuje třeba europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) nebo režisér Jiří Strach. Zatím má nadace na sbírkovém účtu 1,2 milionu korun. „Mám obrovskou radost, že se už podařilo vybrat částku přesahující milion korun. Tomuto projektu držím palce od samého začátku," uvedl Zdechovský.

Přispět na činnost nadace může každý. Díky dobrovolným příspěvkům a zájmu veřejnosti by mohl v budoucnu Neratovice zdobit kostel symbolizující Noemovu archu z dílny architekta Zdeňka Fránka. Právě archa je podle farníků symbolem záchrany a nově vybudovaný kostel může být pro město něčím obdobným. Architekt Fránek je mimo jiné i autorem modlitebna Církve bratrské ve středočeských Černošicích.

Celý projekt by měl stát 120 milionů korun, s 60 miliony nová nadace počítá právě z příspěvku dárců. Další peníze poskytne farnost nebo pražské arcibiskupství.