Na historicky první ročník konaný v neratovické knihovně přichází šest malých čtenářů. Jedna další slečna, Adélka, dorazí o něco později, má totiž na páteční odpoledne naplánovaný taneční trénink.

Číslo to není vysoké, to však ani nikdo nečekal. Ve stejnou chvíli se totiž Noc s Andersenem koná také v jedné z místních základních škol, mnoho dětí proto zamířilo tam. Přestože tím přišli o jedno velké privilegium.

„Představte si, že budete vůbec první, kdo stráví noc v naší knihovně! Ne jen u nás nebo v Evropě, ale první na úplně celém světě!" připomíná příchozím Marcela Brodilová, vedoucí místního odboru sociálních věcí a školství.

Děti versus senioři

I ona se chystá v knihovně přespat, ještě před tím ji ale čeká předčítání pohádek a vyrábění velikonočních dekorací. Každou činnost si přitom užívá plnými doušky. „Je to něco jiného než práce se seniory," říká, zatímco pastelkami vybarvuje papírovou kytičku, kterou následně zapichuje do jednoho z opodál stojících květináčů…

Spolu s ní tráví noc v knihovně také ředitelka Helena Pinkerová a její zástupkyně Blanka Buriánková. Zpočátku je na nich znát mírná nervozita, jak ale večer postupuje, hravá a uvolněná atmosféra strhne i je a obě se usmívají od ucha k uchu.

Tvoření a vtipy

Nejveseleji je ve chvíli, kdy děti vstanou z podlahy, kde sedíc v kroužku poslouchaly pohádky, přesunou se ke stolu a pustí se do výroby velikonočních dekorací. A vyprávějí si, třeba vtipy. Hlavní slovo mají Káťa, Julča a Rozárka.

Ta je sice ze všech účastníků nejmladší, žádným ostychem ale mezi staršími kamarády netrpí. A když se jim něco nedaří nebo nevědí, jak něco vyrobit, okamžitě nabízí pomocnou ruku.

První ročník knihovní Noci s Andersenem se zkrátka podařil na výbornou.