Bouřlivá atmosféra v neratovické nemocnici, která byla před dvěma měsíci důsledkem sporů mezi lékaři a tehdejším vedením nemocnice, se zklidnila. Personální krize, kdy kvůli vyhrocené situaci odešlo hromadně několik lékařů a zdravotnických pracovníků, je už minulostí.

Na nepokojnou situaci tehdy zareagovali vlastníci společnosti, která zdravotnické zařízení provozuje, razantním řešením. Ředitele Miroslava Vacka odvolali a na jeho místo dosadili před koncem minulého roku Vladimíra Drvotu. Ten Deníku uvedl, že přestože nemocnice hledá lékaře i sestry, je nyní personální situace stabilizovaná. „Lékaře sháníme ne proto, že bychom jich měli nedostatek, ale protože se snažíme dobrat kvality v našem zařízení,“ řekl Drvota.

Jeho slova potvrdili také lékaři a sestry. Ti se shodují, že poměry v nemocnici se uklidnily a do nemocnice přišly nové posily. „Vím, že nastoupilo několik odborných lékařů, což je na chodu nemocnice znát. Situace se celkově ustálila,“ prozradil jeden z lékařů.
S výměnou managementu několik pracovníků své výpovědi nakonec stáhlo. Byla jich ale jen hrstka. Většina z nich už měla domluvené pracovní místo v jiném zdravotnickém zařízení.

Hovořilo se tehdy o celkem deseti odcházejících lékařích. Toto číslo ovšem ředitel Drvota popírá. „Tolik jich nebylo,“ řekl.
Na situaci v nemocnici před dvěma měsíci vzpomíná neratovický starosta Miroslav Lid. Ten uvedl, že se na něj obrátili lékaři s peticí. „Dostal jsem zoufalou prosbu od lékařů, kteří poukazovali na nesmyslné počiny, které tam bývalý ředitel páchal. Na základě toho jsem svolal zástupce vlastníků společností a chtěl jsem, aby vzniklý problém začali okamžitě řešit,“ vysvětlil starosta a dodal: „Chování a jednání tehdejšího ředitele pro mě bylo lidsky neúnosné.“

Jaké ale byly konkrétní důvody vzájemných pří mezi personálem a vedením? Podle lékaře z neratovické nemocnice, který si nepřál být jmenován, nastolil ředitel taková pravidla, která byla pro personál naprosto nepřijatelná. „Například nám zakazoval parkovat u nemocnice v místech, kde jsme svoje auta vždycky nechávali. Neváhal na nás kvůli tomu zavolat strážníky. Nebo striktně vyžadoval rozpis našich dovolených na celý rok,“ popsal lékař s tím, že ani ekonomická situace se nevyvíjila pro nemocnici příznivě. „Nasmlouval řadu různých firem na činnosti, které byly často úplně zbytečné, čímž pak nezbývaly peníze na zdravotnické potřeby důležité k našim výkonům.“

Odvolaný ředitel Miroslav Vacek v době jeho posledních dnů ve vedení nemocnice Deníku sdělil, že podávat informace médiím nesmí. Na konkrétní otázky týkající se důvodu jeho odvolání nedostali redaktoři odpověď ani od jednatelky společnosti Almeda Heleny Rögnerové.
Městská nemocnice v Neratovicích je nestátní zdravotnické zařízení provozované soukromými společnostmi Almeda, Mediterra a Vamed.