Nová zámková dlažba ve spodním úseku Mánesovy ulice je samý hrbol. Špatně odvedenou práci silničářů kritizují motoristé i cyklisté.

Povrch se starým asfaltem a spoustou výtluků začali dělníci opravovat loni na podzim a dokončili ho krátce před Vánocemi. Hned po zprovoznění ulice její uživatelé pocítili, že dlažba není v pořádku.

Za vším jsou peníze a špatně formulovaný zákon o dotacích. Tři miliony korun na rekonstrukci zajistil ze státního rozpočtu poslanec parlamentu Jan Morava. „Jenomže ministerstvo nám je poslalo velmi pozdě, až před koncem roku,“ vysvětlil vedoucí stavebního odboru neratovické radnice Bohumil Koníček.

Silničáři se proto museli dát do práce za každého počasí. Zároveň se už dopředu vědělo, že práce nebude stát za nic a vzápětí se bude reklamovat. „Částka se musela utratit do konce roku 2007, jinak by ji podle rozpočtových pravidel státu město muselo vrátit – zákon s převodem peněz do dalšího roku nepočítá,“ popsal absurditu české legislativy Koníček.

Důsledek na sebe nedal dlouho čekat. Podloží pod dlažbou se začalo po vlně mrazů propadat, uvolněné kostky chrastí pod koly aut, a projíždějící mají pocit, jako by úsek nikdo neopravil. „Ulici jsme od prováděcí firmy převzali s tím, že kvůli popsané situaci jsou na povrchu závady. Hned jsme podali reklamaci,“ vyložil další postup vedoucí odboru. Jak uvádí předávací protokol, úsek v rámci reklamačního řízení podstoupí další opravu, kterou se firma zavazuje provést do konce dubna.

Pavel Schebesta