Architektonické projekty připravované revitalizace neratovického náměstí konečně znají svého vítěze. Ze dvou zcela odlišných návrhů byl s konečnou platností vybrán jediný. Ve hře tak zůstává pouze studie pražského architekta Tomáše Hořavy z Ateliéru Enigma.
Podle neratovického místostarosty Františka Moravy se na tom shodli radní města, kteří vycházeli z podnětů obyvatel města a klíčového vyjádření euromanažera Tomáše Martince. Ten oba návrhy hodnotil z hlediska možného získání dotací z fondů Evropské unie. „Architektonická studie Ateliéru Enigma splňovala naprostou většinou požadovaných kritérií a město by tak mohlo získat dotaci ve výši 92,5 procent na celkové náklady,“ řekl Tomáš Martinec s tím, že naopak návrh, ve kterém se počítá s restaurací, bytovou výstavbou či podzemními garážemi, by finanční podporu Unie nezískal.
Autor vítězného návrhu Tomáš Hořava se v současné době seznamuje s konkrétními návrhy či připomínkami, které vzešly od obyvatel města. Jeho dalším úkolem je navázat na svou prvotní ideovou studii a snažit se zakomponovat jednotlivé podněty lidí do dalšího, tentokrát už konkrétnějšího konceptu. „V zásadě to jsou všechno dobré nápady, takže pokud to půjde, budu se snažit je do projektu zanést. Jediná věc, ze které jsem v rozpacích, je požadavek na umístění krytého amfiteátru. Ten si na tomto místě neumím dost dobře představit,“ uvedl pro Deník úspěšný architekt.
Na konečnou verzi návrhu nového neratovického náměstí se mohou lidé těšit během jarních měsíců příštího roku.