K úniku došlo kolem sedmé hodiny ráno. „Krátkodobý únik způsobilo prasklé těsnění na přírubě zkapalňování chloru v závodě Elektrolýza,“ uvedl mluvčí Spolany Neratovice Jan Martínek. Ihned byl vyhlášen druhý stupeň poplachu, tedy únik chemikálie v podniku Spolana.

Většina lidí na houkání a hlášení rozhlasu nijak obzvlášť nereagovala, podle některých obyvatel města možná i proto, že hlášení nerozuměli. „Že se něco děje, jsem poznala z houkání, rozhlasu ale vůbec není rozumět. V takovýchto situacích by bylo docela dobré vědět, o co přesně jde,“ řekla pro Mělnický deník obyvatelka Neratovic. Kromě několika málo lidí, kteří pro jistotu zavřeli všechna okna a nevycházeli ven, se většina obyvatel vesele procházela po ulicích.


Několik minut po zjištění úniku na místo dorazili hasiči, kteří kolem místa zprovoznili vodní clonu, jež zabránila dalšímu rozšíření plynu do okolí. Přetěsnili také přírubu. Po třiceti minutách byl odvolán druhý stupeň chemického poplachu, po dalších deseti minutách i první stupeň.

Podle Martínka nehrozilo lidem v okolí chemičky, vzhledem k množství uniklého chlóru, žádné nebezpečí. „Měřením koncentrace chloru v ovzduší v okolí Spolany se zjistilo, že se mimo podnik nedostalo takové množství, které by mohlo způsobit zdravotní potíže,“ upřesnil Martínek s tím, že hodnoty mimo areál byly na neměřitelné úrovni.