Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, říká jedno známé úsloví. Neratovický policista Martin Brückner s ním ale může souhlasit jen stěží. Minulý týden se dostal do situace, kdy měl před sebou muže, jenž už nechtěl žít. A zachránil ho, stejně jako jiného sebevraha před dvěma lety.

„Dostali jsme oznámení, že na mostě u loděnice sedí muž s lanem kolem krku," vrátil se mladý policista z Brandýsa nad Labem, který u policie slouží sedmým rokem, k události, jež se odehrála v pondělí 14. listopadu kolem sedmé hodiny večerní v neratovické městské části Lobkovice. „Když jsme se s kolegyní dostali na místo, po chvilce jsme našli muže, který seděl pod zábradlím na trubkách a popíjel alkohol," popsal.

Martin Brückner se s mužem pokoušel navázat kontakt, zatímco jeho kolegyně se vrátila k vozu, aby zavolala záchranáře. Ať už totiž k pokusu o sebevraždu dojde, nebo ne, převoz dotyčného do zdravotnického zařízení je standardním postupem.

„Pokoušel jsem se s mužem komunikovat, řekl mi své jméno, ale jinak se mu moc mluvit nechtělo. Jakmile se začal naklánět nad vodu, věděl jsem, že jde do tuhého," poznamenal policista s tím, že v ten okamžik začal usilovně přemýšlet, co udělá, pokud muž skutečně skočí. „Odvíjely se mi v hlavě nejrůznější scénáře, uvažoval jsem, co udělám a kudy se co nejrychleji dostanu dolů," potvrdil.

Zachytit muže v okamžiku, kdy se pustil, bylo nemožné, hrozilo totiž, že Martina Brücknera strhne s sebou. Ve chvíli, kdy sebevrah přistál ve vodě, byl už policista v pohybu. Skrz zarostlá křoviska u řeky si proklestit cestu k pilíři, kolem kterého muž plaval, a za bundu ho vytáhl na břeh. Společně s neratovickými strážníky, kteří dorazili na místo, ho pak usadil ve služebním voze a počkal na příjezd záchranářů. Později pak zjistil, že čtyřicetiletý muž se o sebevraždu nepokoušel poprvé.

„Ten den byla velká zima a muž byl v podnapilém stavu, v tom místě je navíc docela silný proud. Nedokážu říct, jestli by se utopil, ale mohl dostat třeba šok. Nebo umrznout," připomněl policista, který za duchapřítomný zásah obdrží medaili III. stupně od středočeského policejního ředitele.

Doma už přitom Martin Brückner jedno ocenění má, před dvěma lety převzal medaili za statečnost z rukou policejního prezidenta. Spolu s kolegy tehdy zachránil sebevraha, který se chtěl oběsit na opuštěném statku v Obříství.