Každé pondělí odpoledne míří do neratovické sportovní haly senioři nebo tělesně postižení. A místní trenéři boxu. Právě oni tam totiž příchozí učí, jak se bránit v případě napadení, co mohou od útočníka čekat i to, jak si nenásilnou formou zlepšit reflexy a fyzickou kondici.

Podle koordinátora aktivit seniorů a osob se zdravotním postižením Jiřího Bohuna přišel s nápadem dát neratovickým babičkám a dědečkům šanci naučit se sebeobranu zakladatel a jeden z koučů boxerského klubu BC Respect Neratovice František Tomšů. Nešlo přitom o originální myšlenku, inspirace přišla odjinud.

Inspirace u kamaráda

„Kamarád už tři roky vede podobný kurz v Praze, chodí mu tam kolem patnácti až dvaceti seniorů," popsal bývalý úspěšný reprezentant 
v boxu a odchovanec mělnického oddílu. „Hrozně se mi líbí, jak se tam lidé druží. Přijdou, přinesou chlebíčky, baví se spolu. A po tréninku jdou do hospody na pivo. Něco takového bych chtěl i tady," připomněl.

Kurz zaměřený na kondici, prevenci a sebeobranu seniorů má za sebou tři hodinové lekce. Všechny byly zdarma. A ještě nějakou dobu za ně účastníci platit nebudou.

„Původně měla být bezplatná pouze první hodina a každá další za čtyřicet korun, Franta ale přišel s tím, že přinejmenším do začátku prázdnin nikdo nic platit nemusí," vysvětlil Jiří Bohun, který se kurzu sám aktivně účastní i se svou manželkou. Vůbec přitom nevadí, že je na vozíčku.

Zkušená trenérka vozíčkářů

„Máme v týmu Magdu Friedovou, která už dlouho trénuje vozíčkáře, dělají takzvaný paraboxing," připomněl František Tomšů s tím, že díky tomu dobře ví, co od svých svěřenců může požadovat a co už je pro ně přes čáru.

Do haly od samého začátku dochází také předsedkyně neratovického svazu tělesně postižených Eva Hrušková (na snímku), která doufala, že na kurz zlanaří i své kamarádky. Zatím se jí to však nepodařilo.

Cvičení s krunýřem

„Slibovaly, že dorazí, ale nepřišly. Musím to s nimi probrat," vysvětlila čilá seniorka, která se pondělní lekce zúčastnila i s pěnovým krunýřem kolem krku. „Bohužel jsem zatím byla vždycky trochu chromá, takže jsem nemohla jet na plný výkon. Ale moc se mi to líbí, alespoň se hýbu," uvedla. Zároveň dodala, že si myslí, že nižší počet účastníků je daný jejich obavami z toho, že kurzy vedou právě trenéři boxu.

„Já se na to dívám kladně, ale už jsem se setkala s názory, že co tam budou dělat, přece se v jejich věku nebudou učit boxovat. Je to škoda, já to beru jako odpočinek, i když je to náročné a odcházím celá splavená. Ale je to uvolnění a zase něco jiného, než na co jsem zvyklá," vysvětlila.

František Tomšů navíc na kurzech nechce seniory učit prát se, ale spíš zlepšit jejich kondici a reflexy. „My lidi neučíme, jak někoho zmlátit, ale snažíme se je dát fyzicky i psychicky dohromady," připomněl kouč s tím, že nejlepší obranou je útěk.

Další akce (nejen) pro seniory
Pondělí 9. května
Setkání rodinných příbuzných, kteří pečují o své blízké. 
Klub důchodců, Školní ul. 162, začátek v 10 a 17.30 hodin.
Úterý 10. květnaPosezení s harmonikou. Obřadní síň Městského úřadu Neratovice, Kojetická 1028, začátek ve 14 hodin.
Středa 18. květnaKino pro seniory, český film Já, Olga Hepnarová – příběh dívky, která nákladním vozem úmyslně najela do lidí na tramvajové zastávce a osm jich usmrtila. Městské kino, vstup přes kulturní dům, začátek v 15 hodin.
Úterý 24. květnaBeseda a ukázky severské chůze nordic walking. Prostor před Klubem důchodců, Školní ul. 162, začátek ve 14 hodin.
Každý čtvrtekProcvičování paměti. Zasedací místnost Městského úřadu Neratovice, Kojetická 1028, začátek ve 14 hodin.