U recepce neratovické městské nemocnice, provozované společností Almeda, se už pátý den střídají pacienti a hlásí recepčním, za co chtějí platit poplatky.
Recepční stisknou podle částky některé z tlačítek na malém přístroji za pultem, přijmou peníze a pacientům předají dva shodné doklady o uhrazení poplatku – pro lékaře a pro ně. Systém se ale možná za pár měsíců změní.

„Šli jsme cestou nejmenších nákladů, alespoň dokud nerozhodne o poplatcích ústavní soud. Také čekáme za zkušenosti se stávajícím systémem,“ uvedl ředitel nemocnice Jiří Vlček.

Na jeho stole  přitom už leží nabídky firem na automaty. „O automatech bychom začali uvažovat, až kdyby po verdiktu ústavního soudu zůstaly poplatky nezměněny,“ vysvětlil ředitel Vlček. Pokud by na automaty přece jen došlo, šlo by o typy na mince i bankovky.

Doklady o zaplacení poplatku v recepci neratovické nemocnice si mohou pacienti nakoupit do zásoby, pokud by je nevyužili, v recepci je bez potíží vrátí a dostanou peníze zpátky. Dnešní doklady o zaplacení poplatku nejsou účtem, ten získají pacienti po požádání přímo u lékaře.
Poplatky zůstávají tam, kde je pacienti zaplatí. Příjmy neratovické městské nemocnice by se tak podle hrubých odhadů měly za rok zvýšit o dva a půl milionu korun, což jsou proti minulým letům asi dvě procenta navíc.