Děti ze sociálně slabých rodin dostaly už druhým rokem příležitost strávit dva týdny na pravém skautském táboře.

Zdejší skautské středisko Lišák připravilo dvoutýdenní pobyt ve svém centru Alberta na Harasově. Od soboty až do 11. srpna se zde pořádá Tábor dnů. „Název vyplývá z programové osnovy tábora – každý den má svou tematickou specialitu,“ vysvětluje vedoucí neratovických skautů Karel Přibyl s tím, že vyžití je opravdu pestré. Děti si tak zahrají například na Den trifidů podle známé sci-fi, kdy většina lidí oslepne a zbylí se pokoušejí o záchranu lidstva. Den lesní moudrosti je seznámí se zákonitostmi pobytu v lese, Den vodních hrátek zase zahrnuje boj o vor a vlajku pirátů.

Vedle toho se děti naučí řadu skautských dovedností a nechybí klasická tábornická zábava a večerní ohně. „Samozřejmě, že hlavním účelem je snaha tyto děti zařadit do skautské organizace,“ dodává Karel Přibyl. Další z pořadatelů, policista Jan Petlach, který má dlouholeté zkušenosti s prací s mládeží, k tomu dodává: „Tyto děti by jinak strávily prázdniny pobíháním mezi paneláky, v nudě, která je může přivést k různým neplechám – tady jim ukazujeme, že léto se dá prožít jinak a zajímavě,“ popisuje účel tábora.

Pro rodiče dětí je podle jeho slov nabídka zajímavá i finančně. „Zaplatí jen symbolický poplatek a zbytek uhradí sociální odbor městského úřadu,“ vysvětlil Jan Petlach. K výsledkům snahy šéf skautů říká, že jsou uspokojivé. „Jistěže některé děti odpadnou pro nezájem, ale většinu táboření zaujme a samy se začnou o skautskou činnost zajímat,“ uvedl závěrem Karel Přibyl.