Mourovatou kočku evropskou museli zaměstnanci mělnického útulku odvézt z parku na Polabí, protože si maminky, které tam chodí s dětmi na pískoviště, stěžovaly strážníkům, že je útočná. Jen o tři dny dříve přitom na neznámém místě vrhla koťata. Ta nebyla nalezena a nepochybně bez mámy zahynula.  

Kočka, která je podle Jaroslavy Tiché z mělnického útulku hodná a mazlivá, bez sklonů k napadání lidí, tak zůstala bez svých koťátek. „Byla hodně sklíčená a samozřejmě přišla o mléko," říká Jaroslava Tichá. 

O dva týdny později skončila v útulku i pětice bílo-rezavých, sotva dvacet dnů starých koťátek, která někdo nechal opuštěná v krabici před marketem v Bezručově ulici. 

Když je kočka z Polabí zahlédla a slyšela jejich mňoukání, nemohla ve své kleci vydržet. „Stále se k nim snažila dostat, tak jsme je zkusili dát dohromady. Okamžitě si je packami tahala k sobě a začala je mýt, jako by byla její. Byla to dojemná chvilka," vypráví Jaroslava Tichá.
Kočka se o svá adoptovaná koťátka vzorně stará. „Musíme je každých pár hodin krmit z lahve, protože kočka už dávno přišla o mléko, ale hlídá je, myje je a masíruje jim bříška, aby se po krmení dokázala vyprázdnit. To jinak u všech koťat odchovaných na lahvi musíme dělat my," vysvětluje Jaroslava Tichá.
Je možné, že se náhradní kočičí mámě časem spustí i mléko a mláďata začne kojit. Ta se totiž stále snaží k ní přisát.

„Lidskou nerozvážností přišla kočka o koťata, jiná koťata zase lidskou špatností přišla o mámu. Teď je to naštěstí příběh s dobrým koncem."

Bez mámy málem skončilo i dalších pět koťat, která jsou už tři dny v útulku. Mláďata byla sice nalezena v krabici u popelnic na sídlišti Pivovar spolu se svou mámou. Když ale nálezci rodinku, kterou někdo vyhodil, převáželi do útulku, vystrašená kočka utekla. „Stejní lidé ji později našli zase u popelnic, kde nešťastně hledala svá koťata, a dovezli ji k nám," říká Jaroslava Tichá.

Kouzelná mláďata mají chundelaté tmavé kožíšky, po mámě, která prý měla mezi předky nějaké dlouhosrsté plemeno. „Koťata jsou v pořádku, za týden by už by si je mohli možní zájemci odvézt domů," připomíná Jaroslava Tichá.

V mělnickém útulku je na sklonku léta přes padesát koček, část z nich musí mít Jaroslava Tichá doma. Většinou malá koťátka, ke kterým celou noc vstává, aby je nakrmila z lahve, nebo dospělé kočky, které jsou příliš slabé nebo nemocné.

„O kočky je menší zájem než o psy, především proto, že je kolem hodně vesnic, kde mají kočku skoro v každé chalupě," míní Jaroslava Tichá.
Každý, kdo přemýšlí o tom, že by si pořídil kotě, by mohl nejdříve zajít do mělnického útulku v Řipské ulici. Stačí volat na čísla 315 628 353 a 602 144 145 nebo si rovnou přijít vybrat, v každém dni mezi desátou a šestnáctou hodinou.

Podle Jaroslavy Tiché jsou všechny útulkové kočky vychovávané k životu v bytech, jsou zvyklé chodit se vyprazdňovat na podestýlku na kočičí záchodky.

Útulku mohou pomoci také dárci, kteří věnují zvířatům například konzervy i suché krmení pro koťata, pytle podestýlky do kočičích záchůdků nebo už použité věci, které mají po svých kočkách, záchůdky, škrabadla, misky i hračky.