Jak byste projekt představil?
Jedná se o internetizaci mikroregionu Kokořínska. Vybudovali jsme zde páteřní síť bezdrátového internetu. Tento projekt jsme realizovali koncem roku 2006. K dnešnímu dni máme osmnáct veřejně přístupných internetových míst, které mohou lidé využívat.

Kde se tato místa v obcích nacházejí?
Jednotlivá místa se nacházejí na obecních úřadech, či obecních knihovnách. Záleželo na jednotlivých obcích, kde si tato místa chtěla udělat.


Jaká je nyní návštěvnost?
Návštěvnost tady v Nebuželích je vysoká, máme otevřeno po dobu otevírací doby obecního úřadu a knihovny. Především se jedná o mládež.

Čím je projekt zajímavý?
Projekt je zajímavý tím, že obce mikroregionu Kokořínska spolufinancovali výstavbu té sítě. Internet byl zaveden i do míst, kde k němu občané neměli vůbec žádný přístup. Na Kokořínsku je nyní možnost zavedení internetu, kde dříve vůbec nebyl. Projekt má velký význam. Zčásti je financován Českou republikou a zčásti Evropskou unií.

Potýkali jste se s problémy?
Nyní vše funguje, samozřejmě jsme se v počátcích potýkali s různými problémy například s poruchovostí sítě. Postupem času se tyto poruchy odstraní ke spokojenosti všech obyvatel v regionu.

Jaký byl ze začátku zájem o internetizaci?
Zájem byl takový, že na začátku se účastnilo dvanáct obcí, z celkového počtu osmnáct obcí, protože některé obce se nacházejí blízko Mělníka. Tam už tyto služby byly zprostředkovány městem. Těchto dvanáct obcí se do toho pustilo z důvodu, že chtěli pomoci liden při vyhledávání informací, které jsou v dnešním životě potřeba. Mládeži by to mělo sloužit i jako studijní materiál.

Kdo může na internet přijít a jak provozovny fungují?
Není to vázáno na občany s trvalým bydlištěm, může to být kdokoliv, kdo do obce přijde. Veřejné místo by mělo být označeno cedulí, která obsahuje otevírací dobu. Každý si může na internetu vyhledat potřebné informace, ale samozřejmě to je zčásti omezeno, aby se toho nedalo zneužívat. Provozovny mají svůj řád, kde se zájemci mohou informovat o pravidlech. Internet je poskytován zdarma.

Kolik tento projekt stál?
Se vstupními náklady projekt stál necelé tři miliony, z toho byla část prostředků obcí Kokořínska, státních a nějaká procenta byla z Evropské unie.