Na začátku třetího tisíciletí si obyvatelé Medonos a pod ně spadajících Chudolaz musejí připadat spíš jako ve středověku. Do vesnic totiž stále není zavedená voda.
Starostka Medonos Anneliese Beníšková o vodovod usiluje už skoro patnáct let. A pořád bez úspěchu. „Od roku 1999 podáváme žádosti o peníze na jeho stavbu do různých fondů, ale zatím jsme bohužel ještě neuspěli," konstatovala starostka, která ovšem dlouhý boj o vodu nevzdává.
Letos se obec rozhodla o peníze na vodovod, který by měl vyjít na patnáct milionů korun, požádat už počtvrté. Před nějakými deseti lety by přitom stavba vyšla na polovinu.
„Pokaždé byla naše žádost odmítnuta ze stejného důvodu, že máme málo trvale hlášených obyvatel, v současné době 139, dvě třetiny domů jsou totiž rekreační objekty. To ale přeci neznamená, že chalupáři vodu nepotřebují. Jenže měřítkem pro udělování dotací jsou právě trvale žijící lidé, kterých na velký katastr moc nemáme," popsala starostka slabinu, kvůli které úředníci žádost vždycky smetli ze stolu.
Ve stavbě vodovodu obec přece jen o něco pokročila. Předloni se podařilo vybudovat přivaděč do Medonos z Nových Osinalic . Ty mají jako jediná z pěti obcí spadajících pod medonoskou radnici vodu už od třicátých let minulého století. „Tehdy se mohla každá z obcí rozhodnout, zda chce elektřinu nebo vodovod. O proud pak stejně v rámci elektrifikace lidé z Nových Osinalic nepřišli," poznamenala Beníšková. Na vybudování přivaděče za necelé tři miliony se podílela obec společně s vodárnami.
Milion korun šlo z obecní pokladny a zbytek zaplatila firma, které patří podstatná část vodovodního potrubí v regionu.
Medonosy plánují v případě potřeby projekt na zavedení vody do obou vesnic rozdělit na dvě etapy. „Pokud bychom měli šanci získat třeba polovinu peněz, natáhli bychom trubky nejdříve do Chudolaz, kde jsou na tom hůř," řekla Beníšková.
Obyvatelé Chudolaz totiž mají sice ve většině případů vedle domů studny, ale voda je z nich téměř nepoužitelná. Z kohoutků jim teče kvůli vysokému obsahu železa mnohdy úplně rezavá voda.
„Kupují si balenou vodu a používají různé filtry, které ale stejně nejsou moc účinné. Musejí si kupovat i tmavší oblečení, protože světlé prádlo se v pračce obarví na rezavo," popisuje starostka.
Především lidé z Medonos chodí s prázdnými barely k lesní studánce, kde je voda s hodnotami příznivými i pro kojence. A pramen je stále silný. Například Monika Mayerová s manželem ale jezdí až do Dubé, kde je také studánka, dá se však až k ní dojet autem.
„Padesátilitrové barely bychom daleko neutáhli. Je to vynikající voda. Jako užitkovou pak doma používáme dešťovku, kterou chytáme do velkých nádrží, je přitom kvalitnější než ta, kterou čerpají lidé z Chudolaz ze studní," řekla Deníku Monika Mayerová.