Začátek školního roku znamená i další velké náklady. Aktovky, sešity, obaly… Na částce za výbavu pro školáky se ale rodiče neshodnou. Každá škola má totiž jiné požadavky. A různé možnosti, mnohdy jim totiž část věcí pro žáky zaplatí sponzoři.

Ludmila Chocová z Kozárovic, která má dvě děti, syna v páté třídě Základní školy v Chlumíně a dceru v osmé třídě Základní školy v Obříství, souhlasí, že ji na začátku každého školního roku čekají větší investice do dětí, šetřit na nich však určitě nechce.

Je to podle ní zbytečné, protože například levnější batoh může dětem ničit záda, nehledě na to, že dlouho nevydrží.
S přístupem obou škol, které její děti navštěvují, je Ludmila Chocová spokojená.

„Seznamy, co dětem koupit, jsme dostali už koncem minulého školního roku, v průběhu prázdnin jsme je tak mohli nakoupit. Navíc to nebyly velké výdaje, pořizovali jsme hlavně sešity, obaly a psací potřeby, které kupujeme na každý školní rok,“ vysvětlila Chocová.

Investice do školáků v září nekončí. Opakují se po celý rok.

Sešity, psací a výtvarné potřeby musejí rodiče svým dětem většinou dokupovat už po pár měsících.

Papírnictví mají ale žně především v těchto dnech.„V průběhu prázdnin byla situace slabší, ale ke konci se prodej velmi zvýšil. Zákazníci kupují hlavně obyčejné tužky, trojhranné pastelky, vodovky, tempery, prostě potřeby pro výtvarnou výchovu. Počítáme přitom, že během školního roku bude prodej obdobný,“ uvedla Věra Lapinová z neratovické prodejny Koh-i-noor.

Mnohé školy svým žákům sice poskytují učebnice, často na ně ale musejí přispívat i rodiče, zejména na pracovní sešity pro různé předměty. Výbavu pro školáka to prodraží.

Na sešity některé školy vybírají od rodičů peníze a kupují je hromadně. Cílem je, aby sešity měly i děti ze sociálně slabších rodin. Jenže se stává, že je pak jejich rodiče škole vůbec neuhradí, a tak tento systém zřejmě ze školství časem zmizí.