Skončily prázdniny a nezaměstnanost opět začala narůstat. Alespoň na Mělnicku. Úřad práce Mělník má aktuální čísla za srpen, z nichž vyplývá následující: uchazečů o zaměstnání bylo v regionu k 31. srpnu o 38 víc než o měsíc dříve.

Míra nezaměstnanosti tak stoupla z červencových 5,6 na srpnových 5,7 procenta.

„K poslednímu srpnu evidujeme 3148 uchazečů. K poslednímu červenci jich bylo 3110,“ potvrdil čísla analytik mělnického úřadu práce Josef Slavík. Najít si práci bude ve zbytku tohoto roku složitější. Vyplývá to z dalších čísel. Zatímco počet nezaměstnaných stoupá, klesá počet volných pracovních míst. „Míst je nyní 1251, což je o 115 míst méně než před měsícem,“ řekl Slavík. Nových volných pozic, které byly nahlášené v srpna, je 168.

Co na taková čísla říkají nezaměstnaní nebo ti, kdož o změně práce uvažují? „Moc mě to netěší. Dělám servírku a už delší dobu uvažuji o změně práce. Jestli ale nezaměstnaných přibývá a volných míst ubývá, nevím, nevím, jestli mě jako zatím bezdětnou někde přijmou,“ uvažuje o svých možnostech devětadvacetiletá Ilona.

Na jedno volné pracovní místo v současné době připadá v průměru 2,5 uchazeče. Úřad práce Mělník v srpnu nově zaevidoval 435 uchazečů, za stejné období ukončilo evidenci 399 osob.

Bez práce je tradičně nejvíce žen. Tvoří více než 62 procent ze všech nezaměstnaných, na úřad práce jich dochází konkrétně 1954. Mezi nezaměstnanými jsou i lidé se zdravotním postižením, dále absolventi škol a mladiství. Zdravotně postižených je v evidenci mělnického úřadu práce 519. Absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých je 193, což je o třináct více než v předchozím měsíci. Zdravotně postižení se na celkové nezaměstnanosti podílejí 16,5 procenty, absolventi škol a mladiství více než šesti procenty.