Všude čekají školáky hry, soutěže, čtení z knížek nebo chatování s dětmi, které stráví Noc s Andersenem na jiných místech. Další program se ale liší.

V kralupské městské knihovně nocují školáci už šestý rok. Podle vedoucí knihovny Šárky Pánkové jich letos bude pětadvacet. Noc s Andersenem zahájí návštěvou městského muzea, kde je čeká řemeslná dílna. Po setmění se vydají na lampionový průvod městem. Po návratu do knihovny se setkají s čarodějnicí Mahulenou Regálovou a vodníkem, aby se společně bavili na maškarním karnevalu.

Dvanáct dětí z Kozomínazahájí dobrodružnou noc opékáním špekáčků a hrami pod širým nebem. Podle knihovnice Jany Uhrové budou také hodnotit moučníky napečené maminkami k sobotní snídani.

Do neratovické základní školy v ulici 28. října by za třiceti dětmi ze dvou šestých tříd měl dorazit sám Andersen – a další herci místní divadelní společnosti v kostýmech. Učitelka Jitka Klocová připomněla, že začátek Noci s Andersem stráví děti v knihovně, kde s nimi budou knihovnice besedovat. Také jim mají číst, stejně jako později ve škole několik hostů, Čechů i Slováků. Vedle slovenštiny na děti čeká i italština a polština, které zaznějí v rámci videokonference. Připraveno je i malování pohádkovníku.

Noc s Andersenem čekái děti v knihovně v Mělnickém Vtelně a škole v Ledčicích.

Na šestém místě, v Základní škole v Jungmannových sadech v Mělníku proběhla Noc s Andersenem, které se zúčastnilo sto dětí, v předstihu už ve čtvrtek. Školáci zasadili před školou strom pohádkovník, bavili se při literárních a pracovních dílnách nebo při diskotéce a promenádě v pyžámkách. Protože končili až pozdě v noci, v pátekd měli pohodový den s výlety a představeními.

Noc s Andersenem, která má podpořit chuť dětí číst, byla v Česku tentokrát věnována autorům Ondřeji Sekorovi a Janu Karafiátovi.