Na Noci s Andersenem, historicky teprve druhém ročníku, jenž se v knihovně konal, se sešla patnáctka mladších žáků. Místa byla zaplněna už měsíc před akcí, loňské premiéry se přitom zúčastnil pouze půltucet malých čtenářů.

Večer odstartovala beseda s autorem oblíbených dětských knih o Billu Madlafouskovi Davidem Laňkou. Spisovatel sice do knihovny dorazil s menším zpožděním, dětem to však vynahradil zhruba hodinu a půl dlouhým předčítáním humorných příhod ze života malého chlapce. Jak účastníkům besedy prozradil, při psaní příběhů vycházel z vlastních zážitků z dětství.

Až do pozdních hodin

Malí návštěvníci Davidu Laňkovi pozorně naslouchali, dokonce si vyžádali jeho přítomnost na delší čas, než bylo původně v plánu. Nikomu to ale nevadilo, přestože se i kvůli tomu program protáhl až do pozdních hodin.

Děti byly pozornými posluchači a měly spoustu zvídavých otázek. Hned v úvodu setkání všechny pobavila jedna z přítomných slečen, která se přihlásila, když se spisovatel zeptal, kdo o něm něco ví. „A co o mně víš?" zajímal se David Laňka. „Nic," zazněla dívčina upřímná odpověď…

Po autorově odchodu se účastníci Noci s Andersenem posilnili z domova přinesenými pochoutkami. Bylo to třeba, čekal na ně totiž více než dvouhodinový zábavný program, jenž odstartovala krátká hudební chvilka. Za doprovodu kytary si děti zazpívaly několik písní z dílny Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, vždyť právě dramatik, scenárista, herec a autor písňových textů oslavil nedávno významné životní jubileum.

Pasáček vepřů odhalen

Následně musely děti prokázat své literární znalosti. Do rukou se jim totiž dostaly krátké nápovědy, z nichž musely uhodnout, o jaké knihy se jedná. Z názvů jednotlivých děl pak společnými silami sestavily titul dalšího příběhu, který napsal Hans Christian Andersen. Šlo o pohádku Pasáček vepřů, kterou jim přečetl další z hostů večera, Marcela Brodilová.

Po odpočinkové čtvrthodince museli malí čtenáři znovu zapojit své mozkové závity a ukázat, že jsou skutečnými znalci tvorby pro děti a mládež. Čekal na ně kvíz o čokoládové zlaťáky, v němž odpovídali nejen na otázky týkající se knih dánského pohádkáře, ale také jiných zahraničních i českých tvůrců. Na řadu tak přišly otázky typu kdo je nejlepším přítelem Ferdy Mravence a Krtečka, jak se jmenovala sova hlavního hrdiny v Harrym Potterovi a členové Rychlých šípů nebo z jaké pohádky pochází říkanka: „Vstávej semínko, holala, bude z tebe fiala."

Vlastivědná křížovka

Před závěrečným úkolem, jenž se odehrával mezi regály plnými knih, si účastníci Noci s Andersenem opět poslechli jeden pohádkový příběh, tentokrát v podobě audionahrávky. Jednalo se o ukázku z knihy Expedice z pohlednice autora Vratislava Maňáka, která stála v podtitulu celého večera. Poté musely děti vyluštit křížovku plnou záludných otázek z vlastivědy, mezi kterými nechyběl například dotaz na jméno hradu, do něhož byl podle pověsti zapovězen vstup ženám, nebo na nejvyšší horu České republiky.

A pak už přišla řada na to, aby se malí čtenáři rozprchli po celé knihovně ve snaze najít ukryté dílky skládačky a tu následně poskládat dohromady.

To byl poslední úkol, který na děti čekal. Poté se účastníci přesunuli do studovny, zachumlali se do spacáků a za zvuků kytary a krátké pohádky na dobrou noc se nechali unášet do říše snů.

Tak zase za rok ahoj!