Největší problém je podle strážníků pravděpodobně v Kralupech. V letních nocích mají lidé otevřená okna a slyší halekání návštěvníků barů a hospod v ulicích. Podle Ondřeje Slapničky z Barakuda Music baru je doba zatím příznivá. O prázdninách je spousta lidí pryč a ani hostům zatím nevadí, že musí chodit kouřit ven. Horší období zřejmě teprve přijde. Až se venku ochladí. „Na naše hosty si zatím nikdo strážníkům nestěžoval. Hlídky sem nejezdí. Noční klid narušují spíš hloučky, které se toulají po okolí,“ vysvětlil Slapnička s tím, že to se děje spíše o víkendech, během všedních dní je klid.

Majitel mělnické restaurace Martin Strečok je spokojený, že nový zákon začal platit. „Já osobně jsem rád, že nemusím po dvaceti letech chodit domů v oblečení načichlém kouřem. Sám totiž nekouřím,“ řekl Strečok.

Mělníku se takové problémy spíše vyhnuly. Většina podniků v centru města byla už před zavedením protikuřáckého zákona stejně vyhrazena pro nekuřáky.

Nově se nesmí kouřit například také na zastávkách, i těch nekrytých, v divadlech, kinech, na sportovištích, v zoologických zahradách a ve zdravotnických zařízeních.

Je po zákazu kouření v hospodách častěji rušen noční klid?

Kralupy

V souvislosti s takzvaným protikuřáckým zákonem se v Kralupech nad Vltavou výrazně zvýšil počet případů rušení nočního klidu. „Jde především o to, že si jdou kuřáci zapálit před hospodu, která se nachází na sídlišti. Začnou se spolu nahlas bavit a lidé, kteří mají v létě otevřená okna, nemohou spát a volají strážníky. Ale když hlídka přijede, často už před hospodou nikoho nenaleznou, kuřáci se po vykouření cigaret vrací zpátky,“ říká ředitel Městské policie v Kralupech nad Vltavou Ladislav Voves. Městská policie se tomu podle něho snaží předcházet častějšími kontrolami problematických lokalit. „Prozatím se nám ale tento problém nedaří úspěšně řešit,“ dodává Voves. 

Mělník

V Mělníku patří rušení nočního klidu mezi nejčastější přestupky, přesto podle vedoucího strážníka Bohumíra Slanaře nejde o zásadní problém. „Od té doby, co vešel v platnost protikuřácký zákon, se na nás lidé kvůli rušení nočního klidu neobracejí více,“ říká Slanař. Připomíná, že jsou častější hlášení hluku spojována například s pobočkou marketu, která se nachází na sídlišti. Místní lidi ruší ranní doplňování zboží, spojené s příjezdy nákladních automobilů. Městská policie se podle Slanaře snaží situaci s vedením marketu řešit. Občané se na strážníky obracejí v menší míře i kvůli hluku způsobenému opilci a bezdomovci nebo provázející různé menší oslavy. 

Neratovice

Zvýšení počtu případů rušení nočního klidu městská policie neeviduje. „Je to stejné, jako před takzvaným protikuřáckým zákonem,“ říká šéf strážníků Rostislav Oplt. Není podle něho snadné určit, kdy jde o rušení nočního klidu a kdy nikoli. „Lidé mohou volat na linku 156, i když jim jen nějaká hlučnější skupina lidí projde pod okny, ale hranice, kdy si pouze povídají a kdy už jde o přestupek, není úplně jednoznačná,“ vysvětluje Oplt. Mezi nejčastější přestupky ve městě patří konzumace alkoholu na veřejnosti, která je od začátku letošního června zakázaná. Alkoholické nápoje si místní mohou dopřát jen na určitých místech, jako je například Pískovna nebo Byškovický rybník.