V mrazivých dnech mají bezdomovci v Kralupech nad Vltavou a v Neratovicích smůlu. Tato dvě města totiž nemají žádnou noclehárnu pro lidi bez přístřeší.

Jediným místem na Mělnicku, kde mohou bezdomovci najít v zimních měsících útočiště, je mělnický azylový dům v ulici Na Malém Spořilově.
Před dvěma lety měli bezdomovci šanci přespávat v bývalém policejním sídle v kralupské Chelčického ulici, kde pro ně radnice otevřela noclehárnu. Její dveře však zůstaly otevřené pouze jednu zimu. Loni už v mrazivých nocích museli hledat zázemí jinde.

Podle vedoucí kralupského odboru sociálních věcí Evy Ivanové noclehárna v provozu není a pravděpodobně už ani nebude. „Loni radní města provoz noclehárny nepodpořili, letos jsme na jejich žádost nechali budovu vyklidit,” řekla pro Deník Ivanová a dodala, že bývalé policejní sídlo bude převedeno zpět pod městský bytový podnik.

Zrušení provozu noclehárny kralupský starosta Petr Holeček odůvodnil tím, že budova sloužila svému účelu pouze v zimě, ve zbývající části roku nebyla využívána. Náhradní řešení zatím město nemá.

Nouzové ubytování pro bezdomovce zatím nemají ani Neratovice. Podle mluvčí radnice Jiřiny Kovářové by ale časem takové zařízení ve městě mělo být. „V rámci strategického dokumentu města Program sociálně - ekonomického rozvoje města Neratovice je uvažováno o zřízení útulny pro osoby bez přístřeší,” potvrdila Kovářová a dodala, že dosud nebyly vytipována vhodné prostory.


Mělnický azylový dům, který je kapacitou největší ve středních Čechách, nabízí celoročně noclehárnu s dvanácti lůžky, osmi pro muže a čtyřmi pro ženy. „Noclehárna je v provozu od sedmnácti hodin do osmi hodin ráno,” řekl Jakub Šlajs ze Služeb prevence města Mělníka. Kromě přespání si mohou lidé v mělnické noclehárně i uvařit a umýt se. Novou službou je uložení věcí do uzamykatelných skříní.

„K dispozici jim je také sociální pracovnice, jejíž služby v oblasti odborného poradenství mohou využít až do večerních hodin,” připomněl Šlajs. Za jednu noc v mělnické noclehárně bezdomovci zaplatí padesátikorunu. Azylový dům spolupracuje s potravinovou bankou, takže může lidem, přicházejícím na noc, poskytnout i nějaké jídlo a nápoje.