Město má od středy novou vyhlášku, která má omezit pití alkoholu na veřejných prostranstvích. Skupiny pijáků jsou v Neratovicích dlouhodobým problémem: shromažďují se před supermarkety a dalšími prodejnami, kde je k dostání levné pivo a víno.

V letních obdobích obsazují parky, kde zpravidla i přespávají. Zůstávají po nich hromady odpadků a pokálená páchnoucí místa. Opilí pobudové navíc obtěžují kolemjdoucí a zákazníky obchodů. Jedno z nejhorších míst je u vchodu do supermarketu Tesco. Scházejí se zde hloučky bezdomovců, kteří žebrají od nakupujících peníze a po odmítnutí je častují vulgárními výrazy. Zákaz ale není plošný.

Podle starosty Miroslava Lida bude přesný seznam míst opakovaně uveden v městském zpravodaji. „Týká se okolí škol, dětských hřišť, obchodních středisek a dalších lokalit,“ upřesnil starosta. Mluvčí radnice Jiřina Kovářová k tomu doplnila, že místa, kde zákaz platí, vyfotografuje a snímky ve zpravodaji uveřejní.
V diskuzi zazněly dotazy, jak bude opatření prosazováno. „Problémová místa objedou naše hlídky, které na vyhlášku upozorní popíjející osoby – jestliže budou zákaz dál porušovat, budou mít smůlu, nebudeme jim trpět ani lahve v pytlících,“ slíbil velitel městské policie Lubomír Vinkler.

Zastupitelka Anna Spěváčková navrhla, aby radnice do zmíněných lokalit umístila vývěsky s informací o zákazu. Starosta Lid namítl, že by cedulí muselo být velké množství. „Jinak by se pijáci vymlouvali, že přišli z opačné strany a nápis neviděli,“ podotkl s tím, že úřad zjistí, kolik by výroba a umístění nápisů stály.

Pavel Schebesta