Šestnáct milionů korun za patnáct let, taková by měla být úspora za nové osvětlení v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi. S výměnou světel město už začalo, ve sto šedesáti osmi ulicích na obou březích Labe bude nahrazeno téměř devět set světelných bodů.

Vedení města slibuje vedle významného ušetření peněz také ekologičtější životní prostředí, díky novým moderním světlům se totiž sníží i emise kysličníku uhličitého. Místostarosta města Milan Vávra řekl, že provoz starého veřejného osvětlení znamenal významnou zátěž v rozpočtu města.
„Proto jsme od počátku hledali dlouhodobé řešení. Pořízení nového osvětlení chápeme jako investici, která městu do budoucna ušetří významné finanční prostředky jak za elektrickou energii, tak za provoz a údržbu,“ vysvětlil Vávra.

Město se pro výměnu veřejného osvětlení rozhodlo po provedení světelného auditu a propočtu, náklady
se vyšplhají na šest a půl milionu korun. „Návratnost máme propočtenou na dobu necelých šesti let, kdy úspory za patnáctileté období dosáhnou téměř šestnácti milionů korun,“ řekl k pro­jektu místostarosta. „Úspory budou opět investovány do dalšího rozvoje veřejného osvětlení. Už nyní počítáme
s dalším rozšiřováním plá­nu pro výměnu svítidel do nových ulic a lokalit,“ doplnil.

Staré osvětlení nahradí celohliníková svítidla s nejmodernějšími výbojkami, v rezidenčních zónách bude navíc použit typ vyzařující bílé světlo, které je podle průzkumů přirozenější pro lidské oči.

Mezi další výhody, proč se město k projektu přiklonilo, patří také stoprocentní recyklovatelnost hliníkových částí svítidel. Odpadne tak otázka, co se svítidly po ukončení jejich životnosti.

Město se na základě tohoto projektu stalo partnerem programu GreenLight. Ten sdružuje jak soukromé, tak veřejné organizace, které se dobrovolně hlásí k cílům Evropské komise v otázce snižování spotřeby elektrické energie. K programu GreenLight se od jeho založení v únoru roku 2000 přihlásilo přes šest set organizací napříč Evropou, včetně velkých měst.