Na novinky se teď mohou připravit například v Hoříně. Tam se stal starostou Jaroslav Vrba, lídr hnutí My pro obec, které získalo v zastupitelstvu čtyři mandáty. Místostarostou je Jan Žižka ze stejného uskupení. Podle Vrby bude teď prioritou číslo jedna dokončení realizace projektu kanalizace Vrbno – Zelčín. „Mojí vizí je bezpečná, přátelská, společensky a občansky žijící obec, která stojí na straně občanů a jejich potřeb. Nejen hardware jako výstavba, údržba, komunikace, ekologie a protipovodňová opatření, ale i software společenský život, spolky, sport, kultura, škola, školka, mládež, senioři,“ vysvětluje nový hořínský starosta Jaroslav Vrba.

V Chorušicích zůstává ve své funkci Martin Bauer. Potvrdili to zastupitelé na zasedání minulé úterý. Místostarostou bude po další čtyři roky František Franc. „Hodlám pokračovat v rozdělané práci. Projekty s dotační podporou, změna územního plánu, protipovodňová opatření a tak dále,“ vysvětluje starosta Martin Bauer s tím, že chce pracovat jako doposud. „Obec nepozvedne starosta, ale její obyvatelé, podnikatelé, jejich šikovnost, vzdělanost a snaha poprat se s aktuálně omezenými možnostmi českého výhradně zemědělského venkova a to nejen s nedostatkem pracovních příležitostí, ale i například omezeními, které v mnoha ohledech přebujelá státní správa lidem způsobuje,“ dodává.

Staronovou starostku už mají i na Vysoké od začátku listopadu. Stala se jí podle očekávání Elena Maryšková, která vedla kandidátku nezávislých. Místostarostkou je nakonec Marie Bímová.

Do třetího volebního období nastoupí ve stejném složení starosta a místostarosta i v Býkvi. Martin Prislupský post hlavy obce uhájil. Má spoustu nápadů, které by v obci chtěl zrealizovat například obchod nebo školku. „Stále se zabýváme myšlenkou postavení nové mateřské školy, v současné době je dětí dostatek. V této věci provedeme v nejbližší době anketu, zda o tento druh služby občané vůbec stojí,“ vysvětluje Prislupský.

Zato v Hostíně už starosta, místostarosta a většina zastupitelů začínají ve stejném složení dokonce čtvrté volební období. Starostou je opět Jan Špytko a místostarostou Antonín Linek. „První úkolem nového starosty bude sběr padajícího listí,“ směje se Špytko, který na úřadě sedí už dvanáct let. „Na ustavujícím zasedání jsme probrali seznam témat na další čtyři roky. Zastupitelé o tom budou přemýšlet a na prosincovém zasedání by měl vzniknout oficiální dokument. V podstatě soupis významných, místy až strategických investic, o jejichž realizaci bude obec v nejbližších letech usilovat,“ doplnil Špytko.

Jedinou výjimkou na Mělnicku je Kadlín. Tam se nepodařilo sestavit žádnou kandidátku a volby se tam nekonaly. Ten samý případ se odehrává pouze v 17 obcích v celé České republice. Od voleb tak v Kadlíně úřaduje správce delegovaný ministerstvem vnitra Rostislav Kubín. Úřední hodiny správce obce pro veřejnost budou i nadále v sídle obecního úřadu ve středu od 13 do 14 hodin. Obec teď nemůže hospodařit se svým majetkem. Nový správce v tomto případě musí především zorganizovat nové volby.