První desítky řidičů už na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je být změřený novým laserovým radarem. Ten vlastní okresní ředitelství Policie České republiky v Mělníku od začátku února a tento týden se s ním poprvé vydali měřit takzvaně „naostro“.

Ve středu se policisté zaměřili na úsek silnice mezi obcemi Vlíněves a Dolní Beřkovice, kde během několika desítek minut chytili čtyři řidiče, kteří jeli více, než dovolují předpisy. Podle policistů ale řidiči na frekventované trase, kde jezdí například hodně lidí za zaměstnáním do elektrárny, překročili rychlost jen lehce. „Povolená rychlost byla v těchto případech překročena jen o několik kilometrů v hodině,“ uvedla mělnická policejní mluvčí Štěpánka Mikulenčáková.

S více případy rychlé jízdy se policisté setkali na úseku silnice I/16 mezi Mělníkem a Novou Vsí. Široká přehledná komunikace láká mnoho šoférů k sešlápnutí plynového pedálu a rychlé jízdě. Rychlost přes sto kilometrů za hodinu nebyla nijak výjimečná, hodně řidičů jelo i přes 110 kilometrů v hodině.
Třiadvacetiletý řidič z Terezína jen o vlásek unikl tomu, aby byl jeho přestupek řešen ve správním řízení. „Na úseku, kde je povolená maximální rychlost 90 kilometrů v hodině, jel rychlostí 146 kilometrů za hodinu,“ řekla mluvčí. Nyní si musí však dávat veliký pozor. Kdyby byl například chycen, jak jede v obci sedmdesátkou a více, hrozí mu odebrání řidičského průkazu.

» Na silnici I/16 mezi Mělníkem a Novou Vsí jel třiadvacetiletý řidič 146 kilometrů v hodině. Silnice je široká a přehledná, láká tak řidiče často k razantnějšímu sešlápnutí plynového pedálu. Policisté to dobře vědí. «

Při středečním měření pokutovali řidiče policisté na místě. Šoféři platili mezi 1 000 a 2 500 korunami. Mělnická policie varuje, že nový radar bude denně využívat na celém území okresu. Proti novému laserovému zařízení prozatím prakticky neexistuje žádná ochrana v podobě antiradaru, nebo rušičky radaru. Typ radaru, který mělničtí policisté využívají, je v tomto směru často zahrnut v debatách na internetových stránkách, které se zabývají včasným odhalováním policejních měřičů.