V otázce jejich odstraňování z ulic měly samosprávy měst doposud často svázané ruce. Ale nyní poslanci schválili novelu, která by celou situaci měla zjednodušit. Pokud zákon schválí senátoři a pak ještě prezident, budou mít vlastníci či správci komunikací možnost nechat odstranit vozidla s propadlou státní technickou kontrolou.

„Ten zákon by nám hodně ulehčil práci,“ předeslal ředitel Městské policie Mělník Ladislav Hošmánek. Jsou to totiž právě městští strážníci, na které se občané obrací, když jde o ohyzdný autovrak ve městě. Oni však často nemohou zasáhnout. „Pokud teď není vozidlo opatřeno registrační značkou nebo SPZ, musí být ve stavu, aby vyžadovalo nějakou výměnu komponentů, což ta vozidla, která jsou odstavena na sídlištích a mají propadlou technickou, nesplňují,“ vysvětlil důvod Hošmánek.

V rámci novely zákona by strážníci mohli navíc získat i možnost nepoužívaná vozidla otevřít, což by pomohlo vypátrat majitele. Což jako klad zmínil velitel Městské policie Neratovice Rostislav Oplt. „Vždy se snažíme majitele dohledat, ale pokud ta novela projde, tak bude vše jednodušší,“ podotkl.