Díky loňským změnám školského zákona už lesní mateřské školy nebudou muset spoléhat pouze na příspěvky od rodičů a případné sponzorské dary. Stanou se plnoprávnými mateřskými školami a jako takové budou od státu dostávat příspěvek na každé dítě.

„Ve chvíli, kdy se staneme rejstříkovou školkou, počítáme se snížením poplatků," potvrdila Lenka Petržílková z Dubínku, kde nyní stojí celodenní docházka na pět dní v týdnu 5 800 korun měsíčně. Rodiče ale mají možnost přihlásit dítě například pouze na dopolední docházku (4 600 korun) nebo třeba na docházku dva či tři dny v týdnu, opět na dopoledne nebo na celý den (od 3 200 do 4 800 korun). V ceně jsou dopolední svačiny, obědy a úrazové pojištění dětí. „Podle našich propočtů budeme moci po zapsání do registru snížit školkovné zhruba na polovinu," uvedla hlavní koordinátorka.

Čtěte také: Na březích Baraby stále přibývají černé skládky

Akreditace lesních školek má i další výhody. V září totiž začne platit povinný poslední rok předškolní docházky, kterou musí pětileté děti absolvovat v rejstříkové školce. Mezi ty však lesní mateřské školy nepatří, alespoň prozatím.

„Předškoláci musí být přihlášeni ve školce zapsané v registru ministerstva. Mohou mít sice individuální vzdělávání a buď zůstat doma, anebo chodit k nám, ale musí zároveň absolvovat přezkoušení v běžné školce. Ve chvíli, kdy budeme akreditovanou školkou, tato povinnost rodičům odpadne a budou moci své dítě s klidným svědomím posílat k nám," vysvětlila Lenka Petržílková. Dubínek má přitom podle ní od září navštěvovat třináct pětiletých dětí. „Je to polovina těch, kteří k nám dnes chodí. S rodiči to probíráme a oni jsou odhodlaní nechat děti u nás a dát je přezkoušet. Žádný hromadný odliv předškoláků tak nehrozí," dodala.

Dubínek by mohl akreditaci získat už od letošního září, podle Lenky Petržílkové však celý proces nejspíš potrvá ještě o rok déle. „Je to spousta papírování, navíc ředitel musí mít za sebou tříletou praxi v rejstříkové školce. Splnění této podmínky není možné obejít ani uspíšit," uzavřela.

Čtěte také: Švejk je hotov. Do Kralup přijede za dva měsíce