Oblíbené jezero, které leží nedaleko Brandýsa nad Labem na pomezí Mělnicka a Prahy-východ, prošlo výraznou proměnou. Podle správce přírodního areálu Luboše Kořínka jsou zpřístupněny pláže, které dříve bývaly zarostlé.

Přírodní koupaliště má nyní kapacitu až sedm tisíc lidí. Rozšíření a úpravy prostoru však majitelé neudělali primárně kvůli vyššímu počtu návštěvníků. „Ano, zvedla se nám kapacita třeba o pět set lidí, ale především jsme chtěli, aby pláže byly prostornější, a zvýšil se tak komfort," vysvětlil Kořínek. Náklady na rozšíření ploch dosáhly sedmi set tisíc korun.

Pláže už se plní. Na přelomu května a června se teplota vody blíží ke dvaceti stupňům Celsia, a tak se do ní ponoří jen nejotužilejší návštěvníci.

Ke zdražení vstupného na Lhotě nedošlo. Loňské sazby se nezměnily, a tak za celý den pobytu zaplatí dospělí stokorunu, děti a senioři polovinu. „Ceny jsme nechali stejné jako v minulém roce. Zdražilo se ale ve stáncích s občerstvením," dodal Kořínek.

Dražší hermelín, párek za loňskou cenu

Potvrdila to i provozovatelka občerstvení Lážo Plážo Petra Svobodová. „Pití zůstalo na stejných částkách, museli jsme navýšit ceny u některých jídel. Hlavně u těch, kde šly ceny surovin nahoru. Zdražili jsme třeba hermelín, párek v rohlíku ale stojí stejně," uvedla Svobodová, která zároveň provozuje už několik let půjčovnu paddle boardů.

Vyšší ceny potvrdil i Aleš Mach, provozovatel stánku U Pepka. „Také jsme museli zdražit jídlo, abychom neprodávali za nákupní cenu a aby se podnikání vůbec vyplatilo. Pivo, míchané nápoje a limonády zůstaly na stejných cenách," řekl Deníku Mach.

Stánek u Pepka býval součástí nudistické pláže, která vznikla před více než třiceti lety a rozlohou patří na první příčku pláží pro naháče v České republice. Před letošní sezonou se ale v rámci revitalizace areálu nuda pláž posunula, a občerstvení tak nově zůstává před vstupní branou do míst, kam smějí pouze lidé bez plavek.

Pětadvacet hektarů vodní plochy

„Plocha nudistické pláže se nezmenšila, jen se posunula a my se ocitli mimo zónu. Musím říct, že je to pro nás vítaná změna. Na pláž docházeli stále stejní lidé. Dá se říct, že nuda pláž tady na Lhotě už je o komunitě stejných lidí," poznamenal provozovatel občerstvení U Pepka. Nuda pláž měří stále přes půl kilometru.

Celková rozloha vodní plochy činí 25 hektarů. Jezero je 320 metrů široké, 780 metrů dlouhé a jeho maximální hloubka je sedm metrů.